|
#120M34003
MSA M34-018756M Flash Series Wheel, 18 x 7
$303.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x156 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMSA M34-018756M Details
MSA M34-018756M Details
MSA Offroad Wheels are built to withstand outdoor abuse; through muddy trails, desert wastelands, or slick-rocky expeditions. MSA Wheels leads the pack in high-quality engineered wheels with a distinct style for your UTV, ATV, or golf cart. Wheels that match your lifted, rugged lifestyle. Dont be afraid to just "send it" with a set of MSA Wheels, we got you covered with our lifetime structural warranty on every single MSA wheel!
- Features a Gloss Finish
- Wheel diameter of 18 inches with a width of 7 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
MSA M34-018756M Specifications
MSA M34-018756M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | M34-018756M |
| Brand | MSA |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x156 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 4 on 156mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 19 lbs. |
| Load Capacity | 1000 lbs. |
| Notes | Gloss Black Milled |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 806454503698 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2013 Polaris Brutus
2013 Polaris Brutus HD
2013 Polaris Brutus HDPTO
2013 Polaris Brutus LE
2005-2009 Polaris Ranger 2x4 500
2010-2014 Polaris Ranger 4x4 400
2005-2007 Polaris Ranger 4x4 500
2006-2011 Polaris Ranger 4x4 500 EFI
2007 Polaris Ranger 4x4 700 EFI
2011-2013 Polaris Ranger 500 Crew
2013 Polaris Ranger 500 Crew LE
2012 Polaris Ranger 500 Crew Turbo Silver LE
2012-2013 Polaris Ranger 500 EFI
2012-2013 Polaris Ranger 500 EFI LE
2014 Polaris Ranger 570 Crew
2014 Polaris Ranger 570 Crew EPS LE
2014 Polaris Ranger 570 EFI
2014 Polaris Ranger 570 EPS LE
2005 Polaris Ranger 6x6 500
2006-2009 Polaris Ranger 6x6 700 EFI
2010-2014 Polaris Ranger 6x6 800
2011-2014 Polaris Ranger 800 Crew
2010-2012 Polaris Ranger 800 Crew EPS
2012-2013 Polaris Ranger 800 Crew EPS LE
2013-2014 Polaris Ranger 800 EFI
2013 Polaris Ranger 800 EFI EPS
2013-2014 Polaris Ranger 800 EFI EPS LE
2013 Polaris Ranger 800 EFI LE
2013-2014 Polaris Ranger 800 EFI Mid-Size
2013 Polaris Ranger 800 EFI Mid-Size LE
2014 Polaris Ranger 800 EPS Mid-Size LE
2010 Polaris Ranger 800 HD
2011-2012 Polaris Ranger 800 HD EPS
2010-2012 Polaris Ranger 800 XP
2010-2012 Polaris Ranger 800 XP EPS
2012 Polaris Ranger 800 XP EPS LE
2012 Polaris Ranger 800 XP LE
2014 Polaris Ranger 900 Crew
2014 Polaris Ranger 900 Crew EPS
2014 Polaris Ranger 900 Crew EPS LE
2013-2014 Polaris Ranger 900 XP
2013 Polaris Ranger 900 XP Bronze Mist LE
2013-2014 Polaris Ranger 900 XP EPS
2013-2014 Polaris Ranger 900 XP EPS Browning LE
2013-2014 Polaris Ranger 900 XP EPS LE
2013 Polaris Ranger 900 XP LE
2008-2009 Polaris Ranger Crew 700
2012-2014 Polaris Ranger Crew Diesel
2011-2014 Polaris Ranger Diesel
2010-2012 Polaris Ranger EV
2011 Polaris Ranger EV LSE
2009 Polaris Ranger HD 700
2007-2008 Polaris Ranger MVRS 700 4x4
2008 Polaris Ranger MVRS 700 6x6
2008 Polaris Ranger MVRS 800 4x4
2008 Polaris Ranger MVRS 800 6x6
2009-2013 Polaris Ranger RZR 170
2012-2013 Polaris Ranger RZR 4 800
2013 Polaris Ranger RZR 4 800 EPS LE
2011 Polaris Ranger RZR 4 800 EPS Robby Gordon
2012 Polaris Ranger RZR 4 800 EPS Robby Gordon LE
2010-2012 Polaris Ranger RZR 4 800 Gordon Edition
2012-2013 Polaris Ranger RZR 570
2013 Polaris Ranger RZR 570 EPS Trail LE
2008-2013 Polaris Ranger RZR 800
2010-2011 Polaris Ranger RZR 800 EPS
2012-2013 Polaris Ranger RZR 800 EPS LE
2012-2013 Polaris Ranger RZR 800 LE
2009-2013 Polaris Ranger RZR 800 S
2012-2013 Polaris Ranger RZR 800 S LE
2011 Polaris Ranger RZR 800 SW Military
2013 Polaris Ranger RZR S 800 EPS LE
2009 Polaris Ranger RZR S Military
2012-2013 Polaris Ranger RZR XP 4 900
2012-2013 Polaris Ranger RZR XP 4 900 EPS LE
2011-2013 Polaris Ranger RZR XP 900
2013 Polaris Ranger RZR XP 900 EPS LE
2013 Polaris Ranger RZR XP 900 EPS Walker Evans LE
2013 Polaris Ranger RZR XP 900 HO Jagged X Edition
2011-2013 Polaris Ranger RZR XP 900 LE
2005-2006 Polaris Ranger TM 650
2005-2009 Polaris Ranger XP 700
2014 Polaris RZR 4 800 EPS LE
2014 Polaris RZR 4 900 EPS LE
2014 Polaris RZR 570
2014 Polaris RZR 570 EPS Trail LE
2014 Polaris RZR 800
2014 Polaris RZR 800 EPS LE
2014 Polaris RZR 900
2014 Polaris RZR 900 EPS LE
2014 Polaris RZR S 800
2014 Polaris RZR S 800 EPS LE
2014 Polaris RZR XP 1000 EPS
