|
#MHR066
M&H Racemaster MHR066 Drag Slick Tire, 12.0/26.0-15
10.0/26.0-1510.0/27.0-1510.5/28.0-1510.5/28.5-1510.5/30.5-15W12.0/33.0-1514.0/32.0-156.0/26.0-157.5/23.0-158.5/23.0-158.5/24.5-158.5/26.0-159.0/27.0-159.0/28.0-159.0/30.0-15
$386.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | MHR066 |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster MHR066 Details
M&H Racemaster MHR066 Details
M&H Racemaster 12.0/26.0-15 bias ply drag slicks offers a wide variety of fitments on high performance street cars and drag cars. These M&H Drag Slicks feature a medium #704 compound. If you're looking for a 26.0/12.0-15 drag tire, this is an excellent choice. M&H Drag Tires are known for incredible traction and performance. Made in USA!
M&H Racemaster MHR066 Specifications
M&H Racemaster MHR066 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MHR066 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 26 x 12.00-15 |
| Tire Diameter | 26.00" |
| Rim Width Range | 9.00 - 11.00" |
| DOT-Approved | No |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 13.50" |
| Tread Width | 12" |
| Tubeless Tire | No |
| Traction Compound | Hard |
