|
#MHR064
M&H Racemaster MHR064 Drag Slick Tire, 10.0/26.0-15
10.0/27.0-1510.5/28.0-1510.5/28.5-1510.5/30.5-15W12.0/26.0-1512.0/33.0-1514.0/32.0-156.0/26.0-157.5/23.0-158.5/23.0-158.5/24.5-158.5/26.0-159.0/27.0-159.0/28.0-159.0/30.0-15
$374.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | MHR064 |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster MHR064 Details
M&H Racemaster MHR064 Details
M&H Racemaster 10.0/26.0-15 bias ply drag slicks offer excellent traction and performance, and the small size fits a wide variety of applications. These M&H Drag Slicks feature a HB11 compound and they fit best on a 15x8 or 15x10 inch wheel. If you're looking for a 26.0/10.0-15 slicks, these are a great choice! M&H Drag Tires are known for incredible traction and performance. Made in USA!
M&H Racemaster MHR064 Specifications
M&H Racemaster MHR064 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MHR064 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 10.00 x 26.00-15 |
| Tire Diameter | 26.30" |
| Rim Width Range | 9.00 - 10.00" |
| DOT-Approved | No |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 11.10" |
| Tread Width | 10" |
| Tubeless Tire | Yes |
| Traction Compound | Medium |
