|
#MHR060
M&H Racemaster MHR060 Drag Slick Tire, 6.0/26.0-15
10.0/26.0-1510.0/27.0-1510.5/28.0-1510.5/28.5-1510.5/30.5-15W12.0/26.0-1512.0/33.0-1514.0/32.0-157.5/23.0-158.5/23.0-158.5/24.5-158.5/26.0-159.0/27.0-159.0/28.0-159.0/30.0-15
$351.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | MHR060 |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster MHR060 Details
M&H Racemaster MHR060 Details
M&H Racemaster 6.0/26.0-15 bias ply drag slicks offer excellent traction for a high horsepower front wheel drive car. This M&H slick features a HB11 compound and are used in many front wheel drive import applications. M&H Drag Tires are known for incredible traction and performance. If you're looking for 26.0/6.0-15 slicks, these M&H tires are a great choice! Made in USA!
M&H Racemaster MHR060 Specifications
M&H Racemaster MHR060 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MHR060 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 26 x 6.00-15 |
| Tire Diameter | 26.00" |
| Rim Width Range | 5.00 - 7.00" |
| DOT-Approved | No |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.50" |
| Tread Width | 6" |
| Tubeless Tire | No |
| Traction Compound | Medium |
