|
#491GSE3012
Lokar GSE-3012 Goolsby, Brushed Exhaust Tips With V-Band Clamps
- Exhaust Tip
- Goolsby Edition
- Fits Up To 3 in. Exhaust
$1,116.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
3" Inlet Diameter, 3.00" Overall Length, Aluminum
- Exhaust Tip
- Goolsby Edition
- Fits Up To 3 in. Exhaust
- V-Band Clamp
- 2 Piece Billet Aluminum Brushed
Key Specs
| MFG. Part # | GSE-3012 |
| Brand | Lokar |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Brushed |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar GSE-3012 Details
Lokar GSE-3012 Details
Exhaust Tip
Featured on the Lokars '69 Camaro. Two piece Billet Aluminum Exhaust Tips with modern styling and curvature to match rear valance. Fits up to a 3" exhaust, universal mounting options and v-band clamp adaptable. Provides the finishing touch to your exhaust.
- Exhaust Tip
- Goolsby Edition
- Fits Up To 3 in. Exhaust
- V-Band Clamp
- 2 Piece Billet Aluminum Brushed
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Lokar GSE-3012 Specifications
Lokar GSE-3012 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | GSE-3012 |
| Brand | Lokar |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Brushed |
| GENERAL | |
| Inlet Diameter | 3" |
| Overall Length | 3.00" |
| Tip Installation | Clamp-on |
| Exhaust Tip Shape | Rectangle |
| Exhaust Tip Cut | Straight |
| Exhaust Tip Edge Style | Straight Cut |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Tip Diameter | 3" |
| Resonator | No |
| Exhaust Tip Finish | Brushed |
| Outlet Diameter | 3" |
| Notes | V-band clamp attachment. |
| GTIN Code | 0847087035408 |
| Sold in Quantity | Each |
| Exhaust Tip Material | Billet aluminum |
