|
#491CO700GRP
Lokar CO700GRP 700R4 Cable Operated Shifter, 16 In, Polished Knob
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Lokar Cable Operated Floor Mount Shifters
Key Specs
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | Cable operated |
| Shift Mechanism | Detent |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLokar CO700GRP Details
Lokar CO700GRP Details
Lokar's versatile Floor Mount GM 700R4 Shifter is paired with a high quality push/pull cable, offering mounting in virtually any location. Use of a superior 1/4" inner cable and spherical rod ends bring this shifter to the next level of quality when compared to other 10-32 cables often used. User friendly mounting brackets and hardware yields a truly universal, safe and quality product.
- For GM 700R4 transmission application
- Versatile Floor Mount Design
- High quality push/pull cable with durable 1/4" inner cable
- Spherical rod ends
- Many mounting options
- Shifter locks in Park and Neutral with Lokar's exclusive Safety Lock-Out Button
- Neutral safety switch
- 16 Inch chrome bench bend lever
- Round polished shift knob
For all technical/repair/warranty product questions or needs, please contact Lokar directly. For all other inquiries regarding shipping and delivery information, please contact the Speedway Motors Customer Experience Center.
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Lokar CO700GRP Specifications
Lokar CO700GRP Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CO700GRP |
| Brand | Lokar |
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Automatic |
| Shifter Mount Style | Floor Mount |
| Shifter Style | Cable operated |
| Shift Mechanism | Detent |
| Shifter Arm Length | 16" |
| Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Shifter Knob Style | Round |
| Shifter Knob Color | Silver Polished |
| Number of Bends | Double Bend - Bench |
| Arm Length | 16" |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Neutral Safety Switch Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Backup Light Switch Included | No |
| Base Included | Yes |
| Boot Included | No |
| Cable Entry | Rear |
| Cable Included | Yes |
| Factory Console Mount | No |
| Knob Included | Yes |
| Reverse Lockout | Yes |
| Cable Length | 4" |
| Accomodates Stock Knob | No |

