-9%
-9%
|
#447403048
JBA 40-3048 SS Exhaust System, 06-09 Trailblazer
- Fits the 2006-2009 Chevrolet Trailblazer 6L/364 V8
- Cat back exhaust features 3" pipe
- Made from 409 stainless steel and features polished tips
$600.66
/kit
Factory Shipped
$660.73
Save $60.07
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Cat-Back Exhaust System Type, Single Single or Dual
- Fits the 2006-2009 Chevrolet Trailblazer 6L/364 V8
- Cat back exhaust features 3" pipe
- Made from 409 stainless steel and features polished tips
- Multi-chamber muffler is a double wall, double rolled design with 4" tips
- Will work with the factory exhaust hangers
Key Specs
| MFG. Part # | 40-3048 |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyJBA Headers 40-3048 Details
JBA Headers 40-3048 Details
When it comes to performance exhaust systems, most people are looking for three things: Power, sound, and quality. JBA Exhaust Systems deliver the best of all three, giving it both great looks and performance. One of the first performance upgrades typically made to a vehicle is the addition of a performance exhaust system. While there is a high demand for performance sound, the capacity for power in a JBA exhaust system gives JBA the extra edge. Each system is tuned to provide the best possible exhaust tone without being overwhelming from within the vehicle. By replacing the restrictive factory exhaust system with free flowing mandrel-bent stainless tubing and quality performance mufflers, JBA has developed the power, sound, and efficiency desired in a vehicle. Each kit is finished with a polished chrome plated stainless steel tip(s) that resist discoloring, along with high quality hardware and thorough instructions for a simple bolt-on installation.
- Large diameter stainless steel mandrel-bent tube
- High flow stainless steel muffler(s)
- High quality hardware
- Stainless steel polished chrome tip(s)
- Factory style hangers
- JBA Performance Exhaust 40-3048 3" Stainless Steel Exhaust System 06-09 Trailblazer SS
- Tube Size: 3"
- Use With factory Y-Pipe
- JBA Performance Exhaust 40-3048 3" Stainless Steel Exhaust System 06-09 Trailblazer SS
- Tube Size: 3"
- Use With factory Y-Pipe
Application
Charts
Guides & Documents
JBA Headers 40-3048 Specifications
JBA Headers 40-3048 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 40-3048 |
| Brand | JBA Headers |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Single |
| Exhaust Tubing Diameter | 3 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Rear |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 1 |
| Muffler Connections | Single Inlet | Single Outlet |
| Muffler Type | Chambered |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge | Double-Wall |
| Exhaust Tip Size | 4.00" |
| Exhaust System Material | 409S Stainless Steel |
| Exhaust System Finish | Natural |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Finish | Natural |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Polished |
| Inlet Quantity | Single |
| Intermediate Pipe Diameter | 3" |
| Tailpipe Diameter | 3" |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 694342530204 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Rear |
