-9%
-9%
|
#4461333D
Ididit 1130330010 Tilt Wheel Steering Column w/ Shift, 33 Inch, Plain
- They feature a 2-1/4" O.D. column tube
- Includes self-canceling turn signals, 4-way flashers, and a horn circuit
- Measures 33" long from steering wheel base to end of the 1" double D shaft
$774.00
/each
In Stock
$852.00
Save $78.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Mount Type, Tilt Column Type
- They feature a 2-1/4" O.D. column tube
- Includes self-canceling turn signals, 4-way flashers, and a horn circuit
- Measures 33" long from steering wheel base to end of the 1" double D shaft
- Designed to be much cleaner in appearance and eliminate the column-mounted key switch
- Each has a standard GM 3-7/8" wire harness, 5-position tilt, and accept stock 1969-up GM steering wheels
Key Specs
| MFG. Part # | 1130330010 |
| Mount Type | Universal |
| Column Type | Tilt |
| Shifter Location | Column |
| Key Location | Dash |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyIdidit 1130330010 Details
Ididit 1130330010 Details
Original equipment steering columns are loaded with unsightly brackets, tabs and switches. These columns are much cleaner in appearance and eliminate the column-mounted key switch. These tilt with automatic transmission shift lever versions feature a 2-1/4" O.D. column tube.
- Self-canceling turn signals
- 4-way flashers
- Horn circuit
- Aluminum dress-up kit (billet turn signal knob and handle tilt knob and handle and 4-way flasher button)
- Plain steel finish
Measures 33" long from steering wheel base to end of the 1" double D shaft. Each has a standard GM 3-7/8" wire harness, 5-position tilt, and accept stock 1969-up GM steering wheels or our custom wheels with an adapter (sold separately).
Charts
446-1333D Instructions (PDF)
Guides & Documents
Ididit 1130330010 Specifications
Ididit 1130330010 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1130330010 |
| Brand | Ididit |
| Mount Type | Universal |
| Column Type | Tilt |
| Shifter Location | Column |
| Key Location | Dash |
| Overall Length | 33" |
| Finish | Painted |
| Output Shaft Type | 1" DD Aftermarket |
| Tube O.D. | 2.25" |
| Material Type | Steel |
| Collapsible | No |
| Diameter | 2.25" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Neutral Safety Switch Included | No |
