|
#42042237
Hoosier 42237 Modified Midget, Micro, Jr Sprint Tire 69.0/10.0-10
57.0/6.0-1059.0/8.0-1061.0/10.0-1061.0/8.0-1062.0/10.0-1062.0/8.0-1063.0/10.0-1063.0/8.0-1064.0/10.0-1064.0/8.0-1069.0/10.0 W-10
$246.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | Select Tire Size and Compound |
| Position | Right Rear |
| Tire Type | Dirt |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Wheel Diameter | 10 Inch |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
From Sprint Cars to Open Wheel Modifieds and Micro Sprints, Hoosier Racing Tire is the industry leader in purpose-built dirt track racing tires.
Whether it’s durable and repeatable tires for spec tire applications or high grip compounds and aggressive sidewalls for the open competition market, Hoosier Racing Tire delivers them all.
Hoosier provides spec tires to various national and regional series that promote Sprint Car, Late Model, Modified, Midget, Northeast Modified, ATV, Silver Crown, Micro Sprint, and Street Stock Racing
Hoosier also has a strong international presence in dirt racing in Australia, New Zealand, and Canada.
No matter what, or where, you race on dirt, Hoosier has your “Tires Designed For Champions”.
Charts
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Tire Size and Compound to see |
| Brand | Hoosier |
| Position | Right Rear |
| Tire Type | Dirt |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Raised White Letters |
| Wheel Diameter | 10 Inch |
| Tire Size | 69.0/10.0-10 |
| Tire Diameter | 22.00" |
| Rim Width Range | 10.00 - 12.00" |
| DOT-Approved | No |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 22.00 - 22.99" |
| Section Width | 12.50" |
| Tread Width | 11" |
| Traction Compound | Select Tire Size and Compound to see |
| Tread Pattern | Crossblock |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great service and shipping times
5.0
3 years ago
Race guy
Hanford Ca.
Verified
I needed a tire before the next weekend and they got it to me within 3 days. We had plenty of time to install it before race day.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
