|
#42042170
Hoosier 42170 Modified Midget, Micro, Jr Sprint Tire, 62.0/8.0-10
- Stocked in our Lincoln, NE Warehouse
$223.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Micro Sprint, Midget, Mini Sprint, Left Rear Position
- Stocked in our Lincoln, NE Warehouse
Key Specs
| MFG. Part # | Select Tire Size and Compound |
| Position | Left Rear |
| Tire Type | Dirt |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Raised White Letters |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
From Sprint Cars to Open Wheel Modifieds and Micro Sprints, Hoosier Racing Tire is the industry leader in purpose-built dirt track racing tires.
Whether it’s durable and repeatable tires for spec tire applications or high grip compounds and aggressive sidewalls for the open competition market, Hoosier Racing Tire delivers them all.
Hoosier provides spec tires to various national and regional series that promote Sprint Car, Late Model, Modified, Midget, Northeast Modified, ATV, Silver Crown, Micro Sprint, and Street Stock Racing
Hoosier also has a strong international presence in dirt racing in Australia, New Zealand, and Canada.
No matter what, or where, you race on dirt, Hoosier has your “Tires Designed For Champions”.
Charts
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Tire Size and Compound to see |
| Brand | Hoosier |
| Position | Left Rear |
| Tire Type | Dirt |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Raised White Letters |
| Wheel Diameter | 10 Inch |
| Tire Size | 62.0/8.0-10 |
| Tire Diameter | 19.70" |
| Rim Width Range | 8.00 - 9.00" |
| DOT-Approved | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 19.00 - 19.99" |
| Section Width | 10.10" |
| Tread Width | 8.2" |
| Traction Compound | Select Tire Size and Compound to see |
| Tread Pattern | Large Crossblock |
Ratings & Reviews
4.5
2 Reviews
Customers appreciate our product for its practicality, especially in the context of micro sprint racing. The quality of the material and its robust performance has resulted in repeat purchases. Compared to competitors, our product's superiority is evident in its usability and safety features.
Ratings & Reviews
4.5
2 Reviews
Customers appreciate our product for its practicality, especially in the context of micro sprint racing. The quality of the material and its robust performance has resulted in repeat purchases. Compared to competitors, our product's superiority is evident in its usability and safety features.
4.5
2 reviews
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
yes
4.0
4 years ago
mini sprint stuff
Glendale, AZ.
Verified
No comments
Would Recommend
i would buy this again
5.0
4 years ago
steve
suisun city,ca
Verified
micro sprint racing
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
