|
#41869690
Hedman Hedders 69690 99-03 GM Truck Headers, Uncoated
- Standard-Duty Headers
- 1999-2006 Chevy/GMc 1/2-1 Ton Trucks/Suvs With 4.8, 5.3, 6.0L LS Engine
- 1-5/8 In. Short Tubes
$474.99
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Product Summary
Shorty Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Standard-Duty Headers
- 1999-2006 Chevy/GMc 1/2-1 Ton Trucks/Suvs With 4.8, 5.3, 6.0L LS Engine
- 1-5/8 In. Short Tubes
- 50 State Legal
- Twin Flat Collectors- Uncoated
Key Specs
| MFG. Part # | 69690 |
| Header Tube Type | Shorty |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Mild Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 69690 Details
Hedman Hedders 69690 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and they've been manufacturing long and MID-LENGTH tube headers for Chevy trucks for nearly as long. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. The stock-design collector of these headers allows them to bolt directly to your Chevy LS's exhaust system to bolt up, and they have provisions for EGR and NON-EGR engines. This model was tested, then issued an E.O. (Executive Order) Number by the California Air Resources Board (C.A.R.B.), making them 50 state legal for use on the vehicles listed on E.O.#D167-31.
These uncoated, EO Replacement headers are Hedman's best selling late model Chevy truck headers. They fit a wide range of early to 1999-2006 2WD and 4WD Chevy/GMC Trucks and SUVs, powered by a 4.8L, 5.3L or 6.0L Chevy LS engine. Included in this header's long list of applications is 1999-2006 Chevy/GMC 1/2 to 1 Ton 2WD and 4WD Silverado, Sierra, Yukon, Tahoe, Escalade, Suburban and Hummer H2 (check the application listings for exact fitment). The smooth 1-5/8 in. tubular design provides ample exhaust flow to let your truck's LS motor breathe easy, and produce significatnly more horsepower and torque, while maintaining street legal status.
These headers are uncoated, and ship from the factory with a temporary black paint that will burn off when submitted to normal operating temperatures. For protection against the element and lower underhood temperatures, these headers are also available with a silver or black ceramic-metallic finish.
ach set includes a pair of header gaskets, collector gaskets, header flange bolts and collector bolts.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- Standard-Duty Headers
- 1999-2006 Chevy/GMc 1/2-1 Ton Trucks/Suvs With 4.8, 5.3, 6.0L LS Engine
- 1-5/8 In. Short Tubes
- 50 State Legal
- Twin Flat Collectors- Uncoated
Application
- 2002-2005 Cadillac Escalade 5.3 Liter RWD
- 2002-2006 Cadillac Escalade 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Avalanche 5.3 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Avalanche 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Avalanche 6.0 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Avalanche 6.0 Liter RWD
- 2002-2006 Chevrolet Avalanche 1500 5.3 Liter 4WD
- 2002-2006 Chevrolet Avalanche 1500 5.3 Liter RWD
- 2001-2007 Chevrolet Silverado 1500 4.8 Liter 4WD
- 1999-2007 Chevrolet Silverado 1500 4.8 Liter RWD
- 2001-2007 Chevrolet Silverado 1500 5.3 Liter 4WD
- 1999-2007 Chevrolet Silverado 1500 5.3 Liter RWD
- 2004-2007 Chevrolet Silverado 1500 6.0 Liter 4WD
- 2004-2007 Chevrolet Silverado 1500 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 4.8 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 4.8 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 5.3 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 6.0 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 6.0 Liter RWD
- 1999-2000 Chevrolet Silverado 2500 5.3 Liter RWD
- 2001-2004 Chevrolet Silverado 2500 6.0 Liter 4WD
- 1999-2004 Chevrolet Silverado 2500 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 2500 HD Classic 6.0 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Silverado 2500 HD Classic 6.0 Liter RWD
- 2001-2006 Chevrolet Silverado 3500 6.0 Liter 4WD
- 2001-2006 Chevrolet Silverado 3500 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 3500 Classic 6.0 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Silverado 3500 Classic 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 1500 5.3 Liter 4WD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 1500 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Suburban 1500 6.0 Liter 4WD
- 2007 Chevrolet Suburban 1500 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 2500 6.0 Liter 4WD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 2500 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 4.8 Liter 4WD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 4.8 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 5.3 Liter 4WD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 5.3 Liter RWD
- 2001-2007 GMC Sierra 1500 4.8 Liter 4WD ...See Application Guide for Additional Fitments
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-5/8 in. |
| TUBE STYLE | Shorty |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | Stock |
| COLLECTOR DIAMETER | Stock |
| COLLECTOR SIZE | Stock |
| COLLECTOR STYLE | There are 2 factory Collector designs. INSPECT STOCK CONNECTION BEFORE ORDERING! |
| REDUCER OUTLET SIZE | Factory hookup |
| EXHAUST SYSTEM DIA | Factory hookup |
| CONTENTS | headers, gaskets (when applicable), mounting bolts |
| FINISH | Uncoated |
| FINISH TYPE | UNCOATED Mild Steel! Shipped with Temporary Paint. |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.375 in. |
| HEADER STYLE | Short Tube |
| NOTES | 99-07 GM 1/2, 3/4, 1 Ton Truck/SUV 4.8-6.0L LS Series Engine |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Short Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 14g |
| TUBE SIZE | 1-5/8 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | Yes |
| EO # | EO# D167-31 |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | No |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 14g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.625 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Set of Headers, mounting hardware and gaskets |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | Uncoated |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Round |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827900 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827900 |
| HEADER PORT SHAPE | Round Port |
| PORT SHAPE | Round |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| AIR CONDITIONING NOTES | Optional EGR incl. |
| O2 PROVISION | 223. Right & Left flat 3-bolt flange connector to stock Y-pipe. |
| TRANSMISSION COMPATIBILITY | Models without E.G.R. must use block-off plate. |
Guides & Documents
Hedman Hedders 69690 Specifications
Hedman Hedders 69690 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 69690 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Shorty |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | Standard |
| Finish | Uncoated |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | No |
| CARB EO# | |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Flange Thickness | 0.375" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 14-gauge |
| CARB EO Number | EO# D167-31 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2004 Buick Rainier
GM LM4
2006-2007 Cadillac CTS
GM LS2
2002-2011 Cadillac Escalade
GM LM7
GM LQ9
2003-2006 Cadillac Escalade ESV
GM LM7
GM LQ9
2002-2006 Cadillac Escalade EXT
GM LM7
GM LQ9
2007-2011 Chevy Avalanche
GM L76
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2012-2013 Chevy Avalanche
GM LY5
2002-2006 Chevy Avalanche 1500
GM LM7
2000-2002 Chevy C1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2005-2007 Chevy Corvette
GM LS2
2006-2009 Chevy Impala
GM LS4
2006-2007 Chevy Monte Carlo
GM LS4
1999 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2000-2011 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2012-2014 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2007 Chevy Silverado 1500 Classic
GM LQ4
2001-2003 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2007 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ9
2007 Chevy Silverado 1500 HD Classic
GM LQ4
2019 Chevy Silverado 1500 LD
GM L98
2000-2004 Chevy Silverado 2500
GM LM7
GM LQ4
2005 Chevy Silverado 2500
GM L98
GM LQ9
2006-2014 Chevy Silverado 2500
GM L98
2001-2011 Chevy Silverado 2500 HD
GM LQ4
2012-2014 Chevy Silverado 2500 HD
GM L98
2007 Chevy Silverado 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 Chevy Silverado 3500
GM LQ4
2007-2013 Chevy Silverado 3500
GM L98
2015-2018 Chevy Silverado 3500
GM L98
2007 Chevy Silverado 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 Chevy Silverado 3500 HD
GM LQ4
2012 Chevy Silverado 3500 HD
GM L98
2013 Chevy Silverado 3500 HD
GM LZ1
2003-2004 Chevy SSR
GM LM4
2005-2006 Chevy SSR
GM L77
2014 Chevy Suburban
GM LMG
GM LY5
2000-2001 Chevy Suburban 1500
GM LM7
2002-2006 Chevy Suburban 1500
GM L59
GM LM7
2007-2009 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2010-2011 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
2012-2014 Chevy Suburban 1500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Suburban 2500
GM LQ4
2007-2011 Chevy Suburban 2500
GM L96
2012-2013 Chevy Suburban 2500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM L59
GM LM7
2007 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM LMG
GM LY5
2008-2011 Chevy Tahoe
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2012-2014 Chevy Tahoe
GM LMG
GM LY5
2002-2005 Chevy Trailblazer
GM LH6
2006-2009 Chevy Trailblazer
GM LS2
2002-2009 GMC Envoy
GM LM4
2002-2006 GMC Envoy XL
GM LM4
2004-2005 GMC Envoy XUV
GM LM4
2001-2005 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LM7
GM LQ4
2007-2014 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2001-2005 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2002-2005 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
1999-2011 GMC Sierra 1500
GM L20
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2007 GMC Sierra 1500 Classic
GM L33
GM L59
GM LM7
2001-2003 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2007 GMC Sierra 1500 HD Classic
GM LQ4
1999-2001 GMC Sierra 2500
GM LM7
GM LQ4
2002-2004 GMC Sierra 2500
GM LQ4
2001-2011 GMC Sierra 2500 HD
GM LQ4
2015-2019 GMC Sierra 2500 HD
GM L96
2007 GMC Sierra 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 GMC Sierra 3500
GM LQ4
2007 GMC Sierra 3500
GM L96
2007 GMC Sierra 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2015-2019 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2001 GMC Sierra C3
GM LQ4
2000-2007 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2008-2011 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
GM LZ1
2012-2013 GMC Yukon
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2000 GMC Yukon XL 1500
GM LM7
2001-2011 GMC Yukon XL 1500
GM L59
GM LM7
GM LQ4
2012-2014 GMC Yukon XL 1500
GM L96
2000-2011 GMC Yukon XL 2500
GM LQ4
2012-2013 GMC Yukon XL 2500
GM L96
2003-2007 Hummer H2
GM LQ4
2008-2009 Hummer H3
GM LH8
2010 Hummer H3
GM LH9
2009 Hummer H3T
GM LH8
2010 Hummer H3T
GM LH9
2005-2006 Pontiac GTO
GM LS2
