|
#41869010
Hedman Hedders 69010 67-87 C10 SB Chevy HTC Headers
- 67-87 C10/C20 Trucks And Suvs With SB Chevy
- Standard Uncoated Hedders
- 1-5/8" Tube Dia.
$344.99
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Mid-Length Header Tube Type, Oval Exhaust Port Shape
- 67-87 C10/C20 Trucks And Suvs With SB Chevy
- Standard Uncoated Hedders
- 1-5/8" Tube Dia.
- 3" Coll.
- Mid-Length Design
Key Specs
| MFG. Part # | 69010 |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Oval |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 69010 Details
Hedman Hedders 69010 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and they've been manufacturing Chevy truck headers for nearly as long. Whether your cherished truck is powered by a Chevy small block, big block, or LS engine, Hedman Hedders manufactures as model for you in its Whittier, California manufactruring facility. This set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows your Small Block Chevy exhaust system to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
These uncoated, MID-LENGTH tube headers fit 1967-1987 2WD, 1/2 ton and 3/4 ton Chevy and GMC trucks, Suburbans, and Blazers with a SB Chevy engine (check the application listings for exact fitment). The smooth 1-5/8 in tube design provides ample exhaust flow to let your C10/C20, C15/C25 truck's 283-400 SB Chevy engine breathe easy, and produce maximum horsepower and torque. The MID-LENGTH design of these headers keeps the header connection up, tighter to the body, so you can keep your entire exhaust above the frame rails. These headers work with factory chassis, as well as, aftermarket front clips, like Porterbuilt.
These headers are uncoated, and ship from the factory with a temporary black paint that will burn off when submitted to normal operating temperatures. For protection against the element and lower underhood temperatures, these headers are also available with a silver or black ceramic-metallic finish.
Each set includes a pair of gaskets, header flange bolts and collector bolts. No collector gasket is needed.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- 67-87 C10/C20 Trucks And Suvs With SB Chevy
- Standard Uncoated Hedders
- 1-5/8" Tube Dia.
- 3" Coll.
- Mid-Length Design
Application
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 283
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 327
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 350
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 400
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 283
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 327
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 350
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 400
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 283
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 327
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 350
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 400
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 283
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 327
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 350
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 400
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 283
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 327
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 350
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 400
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 283
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 327
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 350
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 400
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 283
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 327
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 350
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 400
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 283
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 327
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 350
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 400
- 1987 Chevrolet R10 CID 283
- 1987 Chevrolet R10 CID 327
- 1987 Chevrolet R10 CID 350
- 1987 Chevrolet R10 CID 400
- 1987 Chevrolet R10 Suburban CID 283
- 1987 Chevrolet R10 Suburban CID 327
- 1987 Chevrolet R10 Suburban CID 350
- 1987 Chevrolet R10 Suburban CID 400
- 1987 Chevrolet R20 CID 283
- 1987 Chevrolet R20 CID 327
- 1987 Chevrolet R20 CID 350
- 1987 Chevrolet R20 CID 400
- 1987 Chevrolet R20 Suburban CID 283
- 1987 Chevrolet R20 Suburban CID 327
- 1987 Chevrolet R20 Suburban CID 350
- 1987 Chevrolet R20 Suburban CID 400
- 1987 Chevrolet R30 CID 283
- 1987 Chevrolet R30 CID 327
- 1987 Chevrolet R30 CID 350
- 1987 Chevrolet R30 CID 400
- 1975-1978 GMC C15 CID 283
- 1975-1978 GMC C15 CID 327
- 1975-1978 GMC C15 CID 350 ...See Application Guide for Additional Fitments
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-5/8 in. |
| TUBE STYLE | Mid-Length |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | headers, gaskets (when applicable), 3-bolt exhaust adapters, hardware |
| FINISH | Uncoated |
| FINISH TYPE | UNCOATED Mild Steel! Shipped with Temporary Paint. |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.375 in. |
| HEADER STYLE | Mid-Length Tube |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Mid-Length Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-5/8 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.625 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | Uncoated |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Oval |
| CYLINDER HEAD | Fits Factory GM Aluminum Angle Plug and Straight Plug Heads. |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827500 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827500 |
| HEADER PORT SHAPE | Oval Port |
| PORT SHAPE | Oval |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| FOOTNOTES | 70-Up: LARGE compressor use Hedman 20110; SMALL compressor, modify OE bracket. |
| CHASSIS COMPATIBILITY | Manual Trans. must Use TailShaft style crossmember or modify factory crossmember |
| MATERIALS | NOT For Vehicles With Offset (right) Engine Position! |
| SPECIAL ENGINE NOTES | Mild Steel 16g Tubes; 5/16 in. Head Flanges; 1/4 in. Collector Flanges |
| DRIVETRAIN | Designed for use with the SB Chevy engine located in the factory position. |
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 69010 Specifications
Hedman Hedders 69010 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 69010 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Oval |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Uncoated |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.375" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
