|
#41868520
Hedman Hedders 68520 Street Rod Universal Shorty Chevy LS Headers
- Block Hugger Headers
- Chevy LS Series
- 1-1/2 In. Tubes
$337.82
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Block Hugger Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Block Hugger Headers
- Chevy LS Series
- 1-1/2 In. Tubes
- Uncoated
Key Specs
| MFG. Part # | 68520 |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-1/2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 68520 Details
Hedman Hedders 68520 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and classic musclecars is their specialty. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows you to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- Block Hugger Headers
- Chevy LS Series
- 1-1/2 In. Tubes
- Uncoated
Application
- 1923-1949 STREET ROD 4.8 Liter
- 1923-1949 STREET ROD 5.3 Liter
- 1923-1949 STREET ROD 6.0 Liter
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-1/2 in. |
| TUBE STYLE | Block Huggers |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 2-1/2 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 2-1/2 in. |
| COLLECTOR SIZE | 2-1/2 in. |
| COLLECTOR STYLE | 3-Bolt Gasket Style Flange |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | Header(s), new bolts, gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions |
| ENGINE | Chevy LS Series |
| FINISH | Uncoated |
| FINISH TYPE | UNCOATED Mild Steel! Shipped with Temporary Paint. |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.375 in. |
| HEADER STYLE | Block Huggers- Street Rod |
| NOTES | Street Rod Universal Shorty Chev. 4.8-6.0 LS |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TRANSMISSION NOTES | Modification to shifter linkage may be required. |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Short Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-1/2 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.50 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | Uncoated |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Round |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827530 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827530 |
| HEADER PORT SHAPE | Round Port |
| PORT SHAPE | Round |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| LS SWAP | Also Fits Vortec Engines |
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 68520 Specifications
Hedman Hedders 68520 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 68520 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-1/2" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 2-1/2 Inch |
| Finish | Uncoated |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 2.5" |
| Flange Thickness | 0.375" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
