|
#41866101
Hedman Hedders 66101 64-77 Chevelle Headers, HTC
- HTC Coated Headers
- 1-3/4 In. Tube Dia.
- 3 In. Coll.
$717.99
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Long Tube Header Tube Type, Standard Flange Style
- HTC Coated Headers
- 1-3/4 In. Tube Dia.
- 3 In. Coll.
- Full Length Design
Key Specs
| MFG. Part # | 66101 |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Rectangle |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 66101 Details
Hedman Hedders 66101 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and classic musclecars is their specialty. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows you to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- HTC Coated Headers
- 1-3/4 In. Tube Dia.
- 3 In. Coll.
- Full Length Design
Application
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 283
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 302
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 305
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 327
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 350
- 1964-1973 Chevrolet Chevelle CID 400
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 283
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 302
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 305
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 327
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 350
- 1964-1977 Chevrolet El Camino CID 400
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 283
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 283
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 302
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 302
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 305
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 305
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 327
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 327
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 350
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 350
- 1964-1967 Chevrolet Malibu CID 400
- 1973-1977 Chevrolet Malibu CID 400
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-3/4 in. |
| TUBE STYLE | Long Tubes |
| AIR CONDITIONING | No |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | Header(s), new bolts, gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions |
| FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| FINISH TYPE | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.3125 in. |
| HEADER STYLE | Long Tube |
| NOTES | 64-77 Chevlle, Malibu, El Camino 283-400 |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Long Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-3/4 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.75 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Rectangle |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827530 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827530 |
| HEADER PORT SHAPE | Rectangle Port |
| PORT SHAPE | Rectangle |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| AIR CONDITIONING NOTES | Without A.I.R. |
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 66101 Specifications
Hedman Hedders 66101 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 66101 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Rectangle |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Polished |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.3125" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
