|
#41866097
Hedman Hedders 66097 67-91 Chevy Truck Headers, HTC
- Long Tube, Standard-Duty E.O. Headers For 1967-91 Chevy/GMc 2WD & 4WD Trucks, Blazers & Suvs, 283-400 SB Chevy Without A.I.R.
- 1-5/8 In. Long Tubes, 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel W/HTC Polished Silver Ceramic-Metallic Finish
$654.99
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Long Tube Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Long Tube, Standard-Duty E.O. Headers For 1967-91 Chevy/GMc 2WD & 4WD Trucks, Blazers & Suvs, 283-400 SB Chevy Without A.I.R.
- 1-5/8 In. Long Tubes, 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel W/HTC Polished Silver Ceramic-Metallic Finish
Key Specs
| MFG. Part # | 66097 |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 66097 Details
Hedman Hedders 66097 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and they've been manufacturing LONG and MID-LENGTH tube headers for Chevy trucks for nearly as long. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows your Small Block Chevy exhaust system to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
These HTC™ coated, LONG-TUBE headers use one of Hedman's best selling Chevy truck header tube configurations. They fit a wide range of early to mid-year 1967-1987 2WD & 4WD Chevy/GMC 1/2 Ton and 3/4 ton trucks, Blazers and Suburbans (check the application listings for exact fitment), powered by a Small Block Chevy engine (without A.I.R. system). They are covered by CARB E.O. (Executive Order) Numbers D167-9, D167-27 and D167-33, making them 50-State Legal for the vehicles listed on the official arb.ca.gov website. The smooth 1-5/8 in. tube design provides ample exhaust flow to let your truck's 283-400 SB Chevy engine breathe easy, and produce maximum horsepower and torque.
Each set includes a pair of gaskets, header flange bolts and collector bolts. No collector gasket is needed.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty. These headers have a high temperature, HTC™ POLISHED-SILVER ceramic finish that resists corrosion, and can withstand temperatures up to 1400 degree F. This finish is covered by a 5 year factory warranty, in addition to Hedman's standard lifetime header warranty.
Features
- Long Tube, Standard-Duty E.O. Headers For 1967-91 Chevy/GMc 2WD & 4WD Trucks, Blazers & Suvs, 283-400 SB Chevy Without A.I.R.
- 1-5/8 In. Long Tubes, 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel W/HTC Polished Silver Ceramic-Metallic Finish
Application
- 1969-1973 Chevrolet Blazer CID 307 GAS
- 1969-1974 Chevrolet Blazer CID 350 GAS
- 1977-1982 Chevrolet C10 CID 305 GAS
- 1975-1980 Chevrolet C10 CID 350 GAS
- 1982 Chevrolet C10 CID 350 GAS
- 1976-1980 Chevrolet C10 CID 400 GAS
- 1967 Chevrolet C10 Pickup CID 283 GAS
- 1967-1969 Chevrolet C10 Pickup CID 327 GAS
- 1969-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 350 GAS
- 1967 Chevrolet C10 Suburban CID 283 GAS
- 1977-1982 Chevrolet C10 Suburban CID 305 GAS
- 1969-1982 Chevrolet C10 Suburban CID 350 GAS
- 1977-1982 Chevrolet C20 CID 305 GAS
- 1975-1982 Chevrolet C20 CID 350 GAS
- 1976-1980 Chevrolet C20 CID 400 GAS
- 1967 Chevrolet C20 Pickup CID 283 GAS
- 1967-1969 Chevrolet C20 Pickup CID 327 GAS
- 1969-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 350 GAS
- 1967 Chevrolet C20 Suburban CID 283 GAS
- 1977-1982 Chevrolet C20 Suburban CID 305 GAS
- 1969-1982 Chevrolet C20 Suburban CID 350 GAS
- 1976-1980 Chevrolet C20 Suburban CID 400 GAS
- 1978-1979 Chevrolet C30 CID 305 GAS
- 1975-1982 Chevrolet C30 CID 350 GAS
- 1976-1979 Chevrolet C30 CID 400 GAS
- 1967 Chevrolet C30 Pickup CID 283 GAS
- 1967-1969 Chevrolet C30 Pickup CID 327 GAS
- 1969-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 350 GAS
- 1977-1979 Chevrolet K10 CID 305 GAS
- 1981-1982 Chevrolet K10 CID 305 GAS
- 1975-1982 Chevrolet K10 CID 350 GAS
- 1975-1980 Chevrolet K10 CID 400 GAS
- 1967 Chevrolet K10 Pickup CID 283 GAS
- 1968-1973 Chevrolet K10 Pickup CID 307 GAS
- 1967-1969 Chevrolet K10 Pickup CID 327 GAS
- 1969-1974 Chevrolet K10 Pickup CID 350 GAS
- 1967 Chevrolet K10 Suburban CID 283 GAS
- 1977-1982 Chevrolet K10 Suburban CID 305 GAS
- 1967-1969 Chevrolet K10 Suburban CID 327 GAS
- 1969-1982 Chevrolet K10 Suburban CID 350 GAS
- 1975-1979 Chevrolet K10 Suburban CID 400 GAS
- 1977-1978 Chevrolet K20 CID 305 GAS
- 1980 Chevrolet K20 CID 305 GAS
- 1975-1982 Chevrolet K20 CID 350 GAS
- 1975-1980 Chevrolet K20 CID 400 GAS
- 1967 Chevrolet K20 Panel CID 283 GAS
- 1967 Chevrolet K20 Panel CID 327 GAS
- 1967 Chevrolet K20 Pickup CID 283 GAS ...See Application Guide for Additional Fitments
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-5/8 in. |
| TUBE STYLE | Long Tubes |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | headers, gaskets (when applicable), 3-bolt exhaust adapters, hardware |
| FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| FINISH TYPE | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.3125 in. |
| HEADER STYLE | Long Tube |
| NOTES | 67-91 GM 1/2, 3/4, 1 Ton Truck/SUV/Class A 2-4WD SBC |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TRANSMISSION NOTES | May encounter clutch shaft interference. If so, use 69092, 69093 or 69892 |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Long Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-5/8 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | Yes |
| EO # | EO# D167-27 |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.625 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Round |
| CYLINDER HEAD | Fits Factory GM Aluminum Angle Plug and Straight Plug Heads. |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827550 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827550 |
| HEADER PORT SHAPE | Round Port |
| PORT SHAPE | Round |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| PRODUCT INFO | 2WD |
Hedman Hedders 66097 Specifications
Hedman Hedders 66097 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 66097 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Polished |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| CARB EO# | |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.3125" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
| CARB EO Number | EO# D167-27 |
