|
#41866007
Hedman Hedders 66007 55-57 Chevy Headers, HTC
- 1955-57 Chevy Car (Tri-5) Headers
- SB Chevy 283-400 And 605 Steering Box
- Mid-Length 1-3/4 In. Tube Diameter
$589.01
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- 1955-57 Chevy Car (Tri-5) Headers
- SB Chevy 283-400 And 605 Steering Box
- Mid-Length 1-3/4 In. Tube Diameter
- 3 In. Ball/Socket Collector- Standard-Duty Construction, HTC Polished-Silver Ceramic Coated
Key Specs
| MFG. Part # | 66007 |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Rectangle |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 66007 Details
Hedman Hedders 66007 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and classic musclecars is their specialty. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows you to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- 1955-57 Chevy Car (Tri-5) Headers
- SB Chevy 283-400 And 605 Steering Box
- Mid-Length 1-3/4 In. Tube Diameter
- 3 In. Ball/Socket Collector- Standard-Duty Construction, HTC Polished-Silver Ceramic Coated
Application
- 1957 Chevrolet Bel Air Base CID 283 Naturally Aspirated GAS
- 1957 Chevrolet One-Fifty Series Base CID 283 Naturally Aspirated GAS
- 1957 Chevrolet Two-Ten Series Base CID 283 Naturally Aspirated GAS
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-3/4 in. |
| TUBE STYLE | Mid-Length |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | No |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | Header(s), new bolts, gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions |
| FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| FINISH TYPE | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.3125 in. |
| HEADER STYLE | Mid-Length Tube |
| NOTES | 55-57 Chevy Car 283-400 |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Mid-Length Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-3/4 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.75 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Rectangle |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827550 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827550 |
| HEADER PORT SHAPE | Rectangle Port |
| PORT SHAPE | Rectangle |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 66007 Specifications
Hedman Hedders 66007 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 66007 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Rectangle |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Polished |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.3125" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
