|
#41862730
Hedman Hedders 62730 99-07 Chevy Black
- Long Tube Headers
- 99-07 4.8-6.0L Chevy Truck & Suvs
- Uncoated 304 Stainless Steel Headers
$957.91
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Product Summary
Long Tube Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Long Tube Headers
- 99-07 4.8-6.0L Chevy Truck & Suvs
- Uncoated 304 Stainless Steel Headers
Key Specs
| MFG. Part # | 62730 |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 62730 Details
Hedman Hedders 62730 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and classic musclecars is their specialty. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows you to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- Long Tube Headers
- 99-07 4.8-6.0L Chevy Truck & Suvs
- Uncoated 304 Stainless Steel Headers
Application
- 2003-2006 Cadillac Escalade ESV 6.0 Liter
- 2002-2006 Cadillac Escalade EXT 6.0 Liter
- 2007 Chevrolet Avalanche 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Avalanche 6.0 Liter RWD
- 2002-2006 Chevrolet Avalanche 1500 5.3 Liter RWD
- 1999-2007 Chevrolet Silverado 1500 4.8 Liter RWD
- 1999-2007 Chevrolet Silverado 1500 5.3 Liter RWD
- 2004-2007 Chevrolet Silverado 1500 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 4.8 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic 6.0 Liter RWD
- 2001-2003 Chevrolet Silverado 1500 HD 6.0 Liter RWD
- 2005-2006 Chevrolet Silverado 1500 HD 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 1500 HD Classic 6.0 Liter RWD
- 1999-2000 Chevrolet Silverado 2500 5.3 Liter RWD
- 1999-2004 Chevrolet Silverado 2500 6.0 Liter RWD
- 2001-2007 Chevrolet Silverado 2500 HD 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 2500 HD Classic 6.0 Liter RWD
- 2001-2006 Chevrolet Silverado 3500 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 3500 Classic 6.0 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Silverado 3500 HD 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 1500 5.3 Liter RWD
- 2007 Chevrolet Suburban 1500 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Suburban 2500 6.0 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 4.8 Liter RWD
- 2000-2007 Chevrolet Tahoe 5.3 Liter RWD
- 1999-2007 GMC Sierra 1500 4.8 Liter RWD
- 1999-2007 GMC Sierra 1500 5.3 Liter RWD
- 2004-2007 GMC Sierra 1500 6.0 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 1500 Classic 4.8 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 1500 Classic 5.3 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 1500 Classic 6.0 Liter RWD
- 2001-2003 GMC Sierra 1500 HD 6.0 Liter RWD
- 2005-2006 GMC Sierra 1500 HD 6.0 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 1500 HD Classic 6.0 Liter RWD
- 1999-2000 GMC Sierra 2500 5.3 Liter RWD
- 1999-2004 GMC Sierra 2500 6.0 Liter RWD
- 2001-2007 GMC Sierra 2500 HD 6.0 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 2500 HD Classic 6.0 Liter RWD
- 2001-2006 GMC Sierra 3500 6.0 Liter RWD
- 2007 GMC Sierra 3500 Classic 6.0 Liter RWD ...See Application Guide for Additional Fitments
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-5/8 in. |
| TUBE STYLE | Long Tubes |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | No |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | headers, header gaskets, Reducers (exhaust adapters), header and collector bolts |
| ENGINE | Chevy LS Series |
| FINISH | Uncoated |
| FINISH TYPE | Uncoated Stainless Steel |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.375 in. |
| HEADER STYLE | Long Tube |
| MATERIAL | T304 Stainless Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Long Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-5/8 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.625 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | T304 Stainless Steel |
| HEADER FINISH | Raw |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Round |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | T304 STAINLESS STEEL |
| REPLACEMENT GASKET | 41827550 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827550 |
| PORT SHAPE | Round |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| POWER STEERING NOTES | Long tube, stainless steel headers for 1999-07 2WD Chevy trucks and SUVs |
| PRODUCT INFO | 2WD Only! |
| PORT STYLE | No |
| HEAD TYPE | Round |
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 62730 Specifications
Hedman Hedders 62730 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 62730 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Uncoated |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.375" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2004 Buick Rainier
GM LM4
2006-2007 Cadillac CTS
GM LS2
2002-2011 Cadillac Escalade
GM LM7
GM LQ9
2003-2006 Cadillac Escalade ESV
GM LM7
GM LQ9
2002-2006 Cadillac Escalade EXT
GM LM7
GM LQ9
2007-2011 Chevy Avalanche
GM L76
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2012-2013 Chevy Avalanche
GM LY5
2002-2006 Chevy Avalanche 1500
GM LM7
2000-2002 Chevy C1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2005-2007 Chevy Corvette
GM LS2
2006-2009 Chevy Impala
GM LS4
2006-2007 Chevy Monte Carlo
GM LS4
1999 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2000-2011 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2012-2014 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2007 Chevy Silverado 1500 Classic
GM LQ4
2001-2003 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2007 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ9
2007 Chevy Silverado 1500 HD Classic
GM LQ4
2019 Chevy Silverado 1500 LD
GM L98
2000-2004 Chevy Silverado 2500
GM LM7
GM LQ4
2005 Chevy Silverado 2500
GM L98
GM LQ9
2006-2014 Chevy Silverado 2500
GM L98
2001-2011 Chevy Silverado 2500 HD
GM LQ4
2012-2014 Chevy Silverado 2500 HD
GM L98
2007 Chevy Silverado 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 Chevy Silverado 3500
GM LQ4
2007-2013 Chevy Silverado 3500
GM L98
2015-2018 Chevy Silverado 3500
GM L98
2007 Chevy Silverado 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 Chevy Silverado 3500 HD
GM LQ4
2012 Chevy Silverado 3500 HD
GM L98
2013 Chevy Silverado 3500 HD
GM LZ1
2003-2004 Chevy SSR
GM LM4
2005-2006 Chevy SSR
GM L77
2014 Chevy Suburban
GM LMG
GM LY5
2000-2001 Chevy Suburban 1500
GM LM7
2002-2006 Chevy Suburban 1500
GM L59
GM LM7
2007-2009 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2010-2011 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
2012-2014 Chevy Suburban 1500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Suburban 2500
GM LQ4
2007-2011 Chevy Suburban 2500
GM L96
2012-2013 Chevy Suburban 2500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM L59
GM LM7
2007 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM LMG
GM LY5
2008-2011 Chevy Tahoe
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2012-2014 Chevy Tahoe
GM LMG
GM LY5
2002-2005 Chevy Trailblazer
GM LH6
2006-2009 Chevy Trailblazer
GM LS2
2002-2009 GMC Envoy
GM LM4
2002-2006 GMC Envoy XL
GM LM4
2004-2005 GMC Envoy XUV
GM LM4
2001-2005 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LM7
GM LQ4
2007-2014 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2001-2005 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2002-2005 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
1999-2011 GMC Sierra 1500
GM L20
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2007 GMC Sierra 1500 Classic
GM L33
GM L59
GM LM7
2001-2003 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2007 GMC Sierra 1500 HD Classic
GM LQ4
1999-2001 GMC Sierra 2500
GM LM7
GM LQ4
2002-2004 GMC Sierra 2500
GM LQ4
2001-2011 GMC Sierra 2500 HD
GM LQ4
2015-2019 GMC Sierra 2500 HD
GM L96
2007 GMC Sierra 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 GMC Sierra 3500
GM LQ4
2007 GMC Sierra 3500
GM L96
2007 GMC Sierra 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2015-2019 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2001 GMC Sierra C3
GM LQ4
2000-2007 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2008-2011 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
GM LZ1
2012-2013 GMC Yukon
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2000 GMC Yukon XL 1500
GM LM7
2001-2011 GMC Yukon XL 1500
GM L59
GM LM7
GM LQ4
2012-2014 GMC Yukon XL 1500
GM L96
2000-2011 GMC Yukon XL 2500
GM LQ4
2012-2013 GMC Yukon XL 2500
GM L96
2003-2007 Hummer H2
GM LQ4
2008-2009 Hummer H3
GM LH8
2010 Hummer H3
GM LH9
2009 Hummer H3T
GM LH8
2010 Hummer H3T
GM LH9
2005-2006 Pontiac GTO
GM LS2
