|
#41858066
Hedman Hedders 58066 68-77 Olds 442 Headers, HTC
- Standard-Duty Headers For 1968-76 Oldsmobile Cars With 350 Oldsmobile Engine (Only)
- 1-3/4 In. Long Tube Design
- 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel Construction With HTC Polished-Silver Ceramic Finish
$645.99
/set
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Product Summary
Long Tube Header Tube Type, Standard Flange Style
- Standard-Duty Headers For 1968-76 Oldsmobile Cars With 350 Oldsmobile Engine (Only)
- 1-3/4 In. Long Tube Design
- 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel Construction With HTC Polished-Silver Ceramic Finish
Key Specs
| MFG. Part # | 58066 |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 58066 Details
Hedman Hedders 58066 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and classic musclecars is their specialty. Each set uses mild steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows you to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty.
Features
- Standard-Duty Headers For 1968-76 Oldsmobile Cars With 350 Oldsmobile Engine (Only)
- 1-3/4 In. Long Tube Design
- 3 In. Ball/Socket Collector- Mild Steel Construction With HTC Polished-Silver Ceramic Finish
Application
- 1968-1977 Oldsmobile Cutlass CID 350 5.7 Liter
- 1968-1972 Oldsmobile F85 CID 350 5.7 Liter
- 1968-1975 Oldsmobile Vista Cruiser CID 350 5.7 Liter
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-3/4 in. |
| TUBE STYLE | Long Tubes |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | headers, gaskets (when applicable), 3-bolt exhaust adapters, hardware |
| FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| FINISH TYPE | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.3125 in. |
| HEADER STYLE | Long Tube |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Long Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-3/4 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | Yes |
| EO # | EO# D167-27 |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.75 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Rectangle |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827800 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827800 |
Guides & Documents
Hedman Hedders 58066 Specifications
Hedman Hedders 58066 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58066 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Long Tube |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Polished |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| CARB EO# | |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.3125" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
| CARB EO Number | EO# D167-27 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1976-1979 Cadillac Seville
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1971 Oldsmobile 442
Oldsmobile 350 Small-Block
1972-1974 Oldsmobile 98
Oldsmobile 350 Small-Block
1977-1980 Oldsmobile 98
Oldsmobile 350 Small-Block
1982-1984 Oldsmobile 98
Oldsmobile 350 Small-Block
1971-1974 Oldsmobile Custom Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
1977-1980 Oldsmobile Custom Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
1983-1985 Oldsmobile Custom Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
1992 Oldsmobile Custom Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1980 Oldsmobile Cutlass
Oldsmobile 350 Small-Block
1979-1980 Oldsmobile Cutlass Calais
Oldsmobile 350 Small-Block
1983-1984 Oldsmobile Cutlass Calais
Oldsmobile 350 Small-Block
1983 Oldsmobile Cutlass Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
1975-1977 Oldsmobile Cutlass Salon
Oldsmobile 350 Small-Block
1979-1980 Oldsmobile Cutlass Salon
Oldsmobile 350 Small-Block
1985 Oldsmobile Cutlass Salon
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1980 Oldsmobile Cutlass Supreme
Oldsmobile 350 Small-Block
1983-1985 Oldsmobile Cutlass Supreme
Oldsmobile 350 Small-Block
1976 Oldsmobile Cutlass Tiara
Oldsmobile 350 Small-Block
1968 Oldsmobile Delmont 88
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1980 Oldsmobile Delta 88
Oldsmobile 350 Small-Block
1983-1985 Oldsmobile Delta 88
Oldsmobile 350 Small-Block
1965-1966 Oldsmobile Dynamic 88
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1972 Oldsmobile F85
Oldsmobile 350 Small-Block
1973-1979 Oldsmobile Omega
Oldsmobile 350 Small-Block
1977 Oldsmobile Toronado
Oldsmobile 350 Small-Block
1968-1975 Oldsmobile Vista Cruiser
Oldsmobile 350 Small-Block
