|
#917362
WindChill® SBC/BBC 3-Row Radiator w/ Trans Cooler, Shroud/2 Fan
- Universal SBC/BBC aluminum radiator kit features three rows of cooling tubes for additional capacity and thermal transfer
- Available in three widths (28, 31, & 33 inches) with matching shroud and dual fans to fit most GM V8 applications
- Features classic GM V8 radiator hose inlet and outlet fitting sizes, no adapters or custom hoses required
Starting from
$410.99
/kit
On Backorder
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Universal SBC/BBC aluminum radiator kit features three rows of cooling tubes for additional capacity and thermal transfer
- Available in three widths (28, 31, & 33 inches) with matching shroud and dual fans to fit most GM V8 applications
- Features classic GM V8 radiator hose inlet and outlet fitting sizes, no adapters or custom hoses required
- Three row design provides 17 percent increase in cooling capacity over similar two row designs
- Built in transmission cooler with 1/2-20 IFF ports included
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- Ready to run kit includes aluminum fan shroud, dual 10-inch or 12-inch fans, and mounting hardware
- Fabricated aluminum end tanks with high-flow 3-row aluminum core
- Furnace brazed construction with TIG welded end tanks, no epoxy sealer or tank crimps/O-rings to fail
- Available in three widths (28”, 31”, and 33”) to accommodate various core support openings
- Single pass crossflow radiator core to maximize coolant thermal transfer
- Three rows of .790-inch core tubes for extra coolant capacity and more cooling fin contact
- Approximate 17 percent increase in cooling system capacity over typical 2-row radiators
- Billet aluminum filler neck is stronger and seals better than cast filler necks
- Features standard classic GM 1.50” upper and 1.75” lower radiator hose fittings
- Integral transmission cooler uses standard 1/2-20 inverted flare female (IFF) fittings
Keep Your GM V8 Cool Using Our Crossflow Universal Aluminum Radiator Kit
The small block Chevy V8 is without a doubt the most prevalent and commonly used engine in the performance world. Sure, the LS is a popular swap right now, and there are certainly diehard fans of the Blue Oval and Ma Mopar out there, but even they can’t deny the popularity of GM’s small block (and even big block) V8 engine offerings. From Tri-Five Chevys to ’80s rides like the 3rd Gen Camaro and G-body Monte Carlos, and of course the vaunted Corvette, GM’s small block and big block V8s have been the performance aftermarket’s bread and butter, making household names out of brands like MSD, Edelbrock, Comp Cams, and others.
Like any performance V8, the small block and big block Chevy engines require a properly sized cooling system to adequately control the engine’s thermal needs. Many early cars used a downflow radiator, and others often used a small single or at best a two row crossflow radiator. However, once you begin upping compression, adding timing, and bolting on performance parts, the stock cooling system cannot keep up with the engine’s thermal demands. Adding a larger Chevy 350 radiator isn’t always physically possible, so going with additional cores is your best option to rein in those engine temps. Our WindChill® 3-core universal aluminum radiator for small block and big block Chevy V8s takes the guesswork out of building the proper cooling system for your build by including everything you need to keep your small block or big block Chevy cool.
Three Row Core for Increased Thermal Transfer and Greater Coolant Capacity
If two rows of 1-inch cooling tubes are good, three rows of cooling tubes are better, right? Not always, but it can be. Just adding a third row or “core” to a two core radiator can often increase the thickness of the radiator core to the point there are fitment issues in the vehicle, or the core thickness becomes too much for the typical electric or engine driven fan to pull air through, negating the benefit of the additional core tube. Our WindChill® three core radiators use .790-inch core tubes, so our three row universal aluminum radiator is only 7/16-inch thicker yet has a 17 percent increase in coolant capacity. The additional coolant tube in our three row radiators also provides more thermal transfer to the cooling fins that surround the core tubes, providing better cooling with minimal additional core thickness. It is the best solution for increased coolant capacity and thermal transfer efficiency without causing fitment issues in most installations.
Crafted from aluminum with 3.49-inch thick by 2.63-inch wide fabricated end tanks for the best heat transfer and the lightest weight, our 3-core aluminum radiator for small block and big block Chevy are completely furnace brazed for a long life in your GM V8 equipped ride. No epoxy to crack and fail, no O-ring gasketed end tanks to leak. Just quality build construction that will last. Each SBC radiator is ready for your GM V8 cooling system needs with classic GM specific inlet and outlet radiator hose fittings, sized at 1.50-inch at the upper left and 1.75-inch at the lower right respectively, utilizing a single pass 3-row radiator crossflow design. Additionally, a standard internal transmission cooler is included and connects to your transmission cooler lines via 1/2-20 inverted flare fittings or can be converted to AN -6 fittings for use with aftermarket AN transmission cooler line kits.
Available in Three Widths to Fit Most GM V8 Powered Vehicles
We offer our universal SBC aluminum radiator kit in three overall widths to provide multiple options for just about any vehicle that can be powered by a GM V8. These overall widths provide maximum airflow for the available core support mounting space you have to work with in your vehicle. Our universal small block/big block Chevy 3-core aluminum radiator can be had in 28-inch, 31-inch, and 33-inch overall widths, all with an overall height of 19.25 inches. These three widths allow you to choose the maximum core width that will fit your application. Or, if you’re fabricating a tubular front end or other custom engine bay work, you can use these measurements to build out your project’s front end/radiator support opening for the best possible radiator fit. In some applications our universal radiator mounts may be a great installation solution.
Our WindChill® universal SBC/BBC radiator kit features a precision fit aluminum fan shroud that covers the entire core for maximum airflow through the radiator. The shroud mounts a pair of 10-inch 800 cfm electric cooling fans on the 28-inch wide radiator and a pair of 12-inch 1,100 cfm fans on the 31- and 33-inch wide radiators (fan and shroud mounting hardware included) to ensure your vehicle stays cool during extended idling/low speed cruising. The fans can be controlled via your aftermarket EFI, a manual switch, or one of our cooling fan controller options. Lastly, our WindChill® universal SBC radiator features a strong billet aluminum radiator neck that utilizes industry standard 1-5/8-inch radiator caps and includes a pre-installed 1/4-inch hose barb fitting for use with an overflow tank of your choice to help you create the right GM V8 cooling system for your project.
Specs
- 6.5 inches thick
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | Speedway Motors |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 3 |
| Tube Size | 0.79" |
| Overall Width Range | Select Finish and Width to see |
| Overall Width | Select Finish and Width to see |
| Overall Height Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Height | 19.25" |
| Core Width Range | Select Finish and Width to see |
| Core Width | Select Finish and Width to see |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18.25" |
| Core Thickness | 2.68" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Dual |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | Select Finish and Width to see |
| CFM | Select Finish and Width to see |
| CFM Range | 1,000-1,099 CFM |
| GENERAL | |
| Filler Neck Height | 0.94" |
| Inlet Size | 1.5 |
| Outlet Size | 1.75 |
| Tube Style | Crossflow |
| Shroud finish | Natural |
| Fan Included | Yes |
| Filler Neck Location | Right Side |
| Sold in Quantity | Kit |
| Trans Cooler Line Connection | 1/2-20 IFF |
| Blade Color | Black |
| Trans Cooler Adapter Fittings Included | No |
| Mounting Bracket Included | No |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great product, good price.
4.0
6 months ago
MoparGuy
Modesto, Ca
Verified
Light weight, easy to install and remove. Makes it a breeze when fitting into a custom application where you've got to install and take out several times.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

