-11%
-11%
|
#425FB506
Frostbite FB506 Direct Fit Fan Shroud, FB112 - FB114, 2 x 12
$327.95
/each
Factory Shipped
$368.95
Save $41.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | FB506 |
| Brand | Frostbite Performance Cooling |
| Overall Width | 24.625" |
| Overall Height | 16.250" |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFrostbite Performance Cooling FB506 Details
Frostbite Performance Cooling FB506 Details
Frostbite Performance Cooling Products is pleased to announce the release of direct fit Aluminum fan shrouds to fit our very popular 2, 3, and 4-row aluminum radiators.These are the same fan shrouds used in our popular electric fan/shroud packages, but offer the flexibility of the end consumer to mount the electric fan of their choice.
- Constructed of .080” thick aluminum for weight savings and strength
- Allows the end user the ability to install any electric fan that fits the opening
- Designed to be a direct fit for Frostbite Aluminum radiators
Frostbite Performance Cooling FB506 Specifications
Frostbite Performance Cooling FB506 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | FB506 |
| Brand | Frostbite Performance Cooling |
| Overall Width | 24.625" |
| Overall Height | 16.250" |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 090127057605 |
| Overall Thickness | 1.000" |
| Cooling Fan | Dual |
| Hole Diameter | 12.000" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1959-1965 Chevy Bel Air
1959-1965 Chevy Biscayne
1964-1965 Chevy Chevelle
1959-1965 Chevy El Camino
1959-1965 Chevy Impala
1959-1961 Chevy Kingswood

