|
#359116591
Flex-A-Lite 116591 Dual Electric Push/Pull Fan, 15 In, W/ Control
- Up to 6,000 cfm of airflow
- 17" x 31-7/8" x 4-1/2"
- Reversable Push/Pull fan
$562.99
/each
In Stock
Order soon, only 2 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Dual Fan Quantity, 15 Inch Fan Diameter
- Up to 6,000 cfm of airflow
- 17" x 31-7/8" x 4-1/2"
- Reversable Push/Pull fan
- 8 plastic fan blades
- Lo-Profile design with only 2-5/8' depth
Key Specs
| Fan Diameter | 15 Inch |
| Maximum Fan CFM | 6000 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 31.875" |
| Overall Height | 17" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlex-A-Lite 116591 Details
Flex-A-Lite 116591 Details
Flex-a-lite® reversible S-Blade dual electric-fan system that moves up to 6,000 cfm of airflow with full shroud measuring 31 7/8 x 17 inches. Recover horsepower and improve fuel economy by replacing your stock clutch fan assembly with this dual electric fan system. It features two 15-inch electric S-Blade fans and a Flex-a-lite Variable Speed Controller that varies the fan speed from 60-100 percent, depending on radiator temperature. These powerful fans move up to 6,000 cfm of airflow!
- Up to 6,000 cfm of airflow
- 17" x 31-7/8" x 4-1/2"
- Reversable Push/Pull fan
- 8 plastic fan blades
- Lo-Profile design with only 2-5/8' depth
- Adjustable thermostat, variable speed control included
- 36 amp draw
- Sold as each
Guides & Documents
Flex-A-Lite 116591 Specifications
Flex-A-Lite 116591 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 116591 |
| Brand | Flex-A-Lite |
| Fan Diameter | 15 Inch |
| Maximum Fan CFM | 6000 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 31.875" |
| Overall Height | 17" |
| Overall Thickness | 4.5" |
| GENERAL | |
| Fan Quantity | Dual |
| Maximum Fan RPM | 2300 RPM |
| Blade Count | 8-blade |
| Blade Color | Black |
| Amperage | 28 amps |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | This fan includes a variable speed fan controller. Designed for models with 31.875 x 17.00 core. Not designed for towing applications over 18,000 combined gross vehicle weight. |
| GTIN Code | 088657002943 |
| Relay Included | Yes |
| CFM Range | 6,000-6,099 CFM |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Material | Glass-reinforced nylon |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |

