|
#359116551
Flex-A-Lite 116551 Dual Electric Puller Fan, 12 In, W/ Control
- 2,500 cfm of airflow
- 15-1/2" x 26-1/4" x 2-5/8"
- Puller fan
$440.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Dual Fan Quantity, 12 Inch Fan Diameter
- 2,500 cfm of airflow
- 15-1/2" x 26-1/4" x 2-5/8"
- Puller fan
- 8 plastic fan blades
- Lo-Profile design with only 2-5/8' depth
Key Specs
| Fan Diameter | 12 Inch |
| Maximum Fan CFM | 2500 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 26.25" |
| Overall Height | 15.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlex-A-Lite 116551 Details
Flex-A-Lite 116551 Details
Flex-a-lite® Lo-Profile dual electric S-Blade fan system that moves 2,500 cfm of airflow with full shroud measuring 26 ¼ x 15 ½ inches. Recover horsepower improve fuel economy by replacing your stock clutch fan assembly with this dual electric fan system. This system features two 12 1/8-inch S-Blade electric fans.
- 2,500 cfm of airflow
- 15-1/2" x 26-1/4" x 2-5/8"
- Puller fan
- 8 plastic fan blades
- Lo-Profile design with only 2-5/8' depth
- Variable Speed Controller
- Adjustable thermostat, variable speed control included
- Sold as each
Guides & Documents
Flex-A-Lite 116551 Specifications
Flex-A-Lite 116551 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 116551 |
| Brand | Flex-A-Lite |
| Fan Diameter | 12 Inch |
| Maximum Fan CFM | 2500 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 26.25" |
| Overall Height | 15.5" |
| Overall Thickness | 2.625" |
| GENERAL | |
| Fan Quantity | Dual |
| Blade Count | 8-blade |
| Blade Color | Black |
| Amperage | 22 amps |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Includes adjustable thermostat and variable speed control. |
| GTIN Code | 088657004107 |
| Relay Included | Yes |
| CFM Range | 2,500-2,599 CFM |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Material | Glass-reinforced nylon |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |

