|
#359105386
Flex-A-Lite 105386 Trimline Reversible Electric Fan, 14 Inch
- 14" blade
- 10 plastic blades
- 1,585 cfm of airflow
$130.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Single Fan Quantity, 9.5 amps Amperage
- 14" blade
- 10 plastic blades
- 1,585 cfm of airflow
- Reversible for use as a pusher or puller
- Does not include controller
Key Specs
| Fan Diameter | 14.25 Inch |
| Maximum Fan CFM | 1585 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 14" |
| Overall Height | 14.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlex-A-Lite 105386 Details
Flex-A-Lite 105386 Details
The Flex-A-Lite Trimline electric fans can be used as a primary fan or an auxiliary fan. They are economical fans that free up wasted horsepower and increase gas mileage when used as a primary fan by replacing the stock fan (where applicable). When used as an auxiliary fan, these units will provide additional cooling in an engine prone to overheating.
- 14" blade
- 10 plastic blades
- 1,585 cfm of airflow
- Reversible for use as a pusher or puller
- Does not include controller
Guides & Documents
Flex-A-Lite 105386 Specifications
Flex-A-Lite 105386 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 105386 |
| Brand | Flex-A-Lite |
| Fan Diameter | 14.25 Inch |
| Maximum Fan CFM | 1585 CFM |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 14" |
| Overall Height | 14.75" |
| Overall Thickness | 3.5" |
| GENERAL | |
| Fan Quantity | Single |
| Maximum Fan RPM | 2220 RPM |
| Blade Count | 10-blade |
| Blade Color | Black |
| Amperage | 9.5 amps |
| Shroud Included | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 088657001144 |
| Relay Included | No |
| CFM Range | 1,500-1,599 CFM |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Material | Glass-reinforced nylon |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Excellent fan
5.0
2 years ago
Jeff
South Dakota
Verified
Worked great, quiet and cools well. Very slim fan when you have little space like I did
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
