Rebate
Rebate
|
#184E8242
Equus E8242 8000 Series 2 Inch Mech. Water Temperature Gauge
Air/Fule RatioBoost / 30 PSIBoost / 60 PSIClockOil Pressure / ElectricOil Pressure / MechanicalOil Temperature / ElectricTransmission Temperature / ElectricVoltmeterWater Temperature / Electric
$33.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, Analog Gauge Series
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | E8242 |
| Brand | Equus |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Range | 130-280 ºF |
| Bezel Finish | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E8242 Details
Equus E8242 Details
This accurate, durable, and simple to install iEquus 8000 Performance 2 in. mechanical temperature gauge features race inspired styling, superior 270 degree sweep for enhanced resolution, white dial, satin silver aluminum bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring engine coolant / water temperature. Installation hardware included. Additional adapters sold separately.
- 130° to 280° F / 60° to 140° C
- Aluminum bezel is lightweight and optimizes appearance
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red, green, blue and yellow bulb covers.
- 270 degree analog needle sweep provides improved visibility and resolution.
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Includes installation adapters for 1/2 in. and 3/8 in. NPT
- 72 in. capillary tubing
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E8242 Specifications
Equus E8242 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E8242 |
| Brand | Equus |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Range | 130-280 ºF |
| Bezel Finish | Aluminum |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Face Color | White |
| Lettering Color | Black |
| Needle Color | White |
| Lighted | Yes |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Temp. Range | 130-280 Fahrenheit 60-180 celsius |
| Liquid Filled | No |
| Bezel Style | Equus V |
| Light Color | Red, Green, Blue, Yellow Incandescent |
| Included Adapter/Fitting | 5/8 x 18 UNF to 3/8 NPT, 5/8 x 18 UNF to 1/2 NPT |
| Lighting Type | Incandescent |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Included Tubing | yes |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | Orange |
| Includes Tubing | Yes |
| Notes | 12 Month Warranty |
| GTIN Code | 047923082423 |
| Sold in Quantity | Each |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Gauge Sweep | 270 Degree |

