|
#3252045
Edelbrock 2045 Power Package Top End Kit, Ford
- Cylinder heads come fully assembled and ready to install
- Intake and exhaust ports remain in the standard location
- Incudes a hydraulic Flat Tappet camshaft with a 244 exhaust and 234 intake duration with a .5" lift
$4,288.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Assembled Cylinder Head Style, Camshaft Included
- Cylinder heads come fully assembled and ready to install
- Intake and exhaust ports remain in the standard location
- Incudes a hydraulic Flat Tappet camshaft with a 244 exhaust and 234 intake duration with a .5" lift
- Will fit the 1968-1987 Ford 460-522 making 560 HP And Up
- Both the intake and cylinder heads are made from lightweight aluminum
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 2045 Details
Edelbrock 2045 Details
When you design and sell the best-engineered performance products in the world, you have to have a rigorous testing program. Why? Without adequate testing, there’s no way to stand behind your product with confidence. That’s why every product we design and sell at Edelbrock is tested and approved by Edelbrock engineers in a real world environment on state-of-the-art equipment. Our three Super Flow computerized engine dynos are capable of measuring 11 separate engine variables up to speeds of 12,000 rpm. For 2007, we added a new Super Flow SF902 engine dyno. It’s fully automated and programmable to simulate various driving situations, and is equipped with WinDyn software for the very latest in testing equipment. For real-world tuning, there’s our Super Flow model SF-840 eddy-current chassis dyno that can handle up to 1,000 hp at the wheels and speeds of 200 mph. When all testing is completed, the results evaluated, and the part has passed all performance criteria, then, and only then, is the product deemed ready for production. These precise testing procedures are applied to the entire Edelbrock line for performance that’s guaranteed. Edelbrock test vehicles are driven by Edelbrock engineers and employees to get a “real world” feeling for the performance improvements. Our products are also tested and used by professional race car teams and drivers. Working with these talented individuals is just another extension of our research and development process so when we say “proven performance” we really mean it! Top racing teams in all forms of motorsports rely on Edelbrock to produce parts that they can count on to win races and championships. Further underscoring our commitment to the racing community, Edelbrock is the only aftermarket intake manifold manufacturer licensed by NASCAR.
- Power Package Top End Kit
- Incl. Intake/Heads/Hydraulic Flat Tappet Camshaft Gasket Set/Bolt Kits
- For 1968-1987 Ford 460-522 560 HP And Up
Kit includes:
Intake Manifold 7566
Heads 60669
Camshaft 7167
Timing Chain 7830
Head Bolts 8566
Intake Bolts 8569
Gaskets 7365
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Edelbrock 2045 Specifications
Edelbrock 2045 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2045 |
| Brand | Edelbrock |
| GENERAL | |
| Cylinder Head Style | Assembled |
| Combustion Chamber Volume | 95cc |
| Intake Valve Diameter | 2.19" |
| Exhaust Valve Diameter | 1.76" |
| Rocker Arms Included | No |
| Pushrods Included | |
| Camshaft Included | Yes |
| Intake Manifold Included | Yes |
| Intake Style | Dual Plane |
| Timing Chain and Gears Included | Yes |
| Lifters Included | Yes |
| Cylinder Head Material | Aluminum |
| CNC-Machined Combustion Chamber | No |
| Intake Port Location | Standard |
| Exhaust Port Location | Standard |
| Intake Valves Included | Yes |
| Exhaust Valves Included | Yes |
| Valve Spring Included | Yes |
| Outside Diameter of Outer Spring | 1.54" |
| Damper Spring Included | No |
| Number of Springs Per Valve | Dual |
| Retainer Material | Steel |
| Retainers Included | Yes |
| Locks Included | Yes |
| Lock Style | 7 Degree |
| Rocker Arm Studs Included | Yes |
| Guideplates Included | Yes |
| Accessory Bolt Holes Drilled | Yes |
| Valve Guide Material | Manganese Bronze |
| Valve Seats Machined | Yes |
| Steam Holes Drilled | No |
| Valve Seat Material | Ductile Iron |
| Machined for O-Ring | No |
| Heat Crossover | No |
| Oiling Style | Through Pushrod |
| Cylinder Heads Included | Yes |
| Head Gaskets Included | Yes |
| Carburetor Quantity | One |
| RPM Range | 1,500-6,500 |
| Intake Finish | Natural |
| Intake Material | Aluminum |
| Intake Manifold Fasteners Included | Yes |
| Camshaft Type | Hydraulic Flat Tappet |
| Exhaust Duration (.050" Lift) | 244 |
| Intake Duration (.050" Lift) | 234 |
| Intake Valve Lift w/ Rocker Arm Ratio | 0.556" |
| Exhaust Valve Lift w/ Rocker Arm Ratio | 0.581" |
| Valve Stem Seal Style | Positive stop |
| Intake Runner Volume | 292cc |
| Valve Guides Included | Yes |
| Advertised Intake Duration | 290 |
| Advertised Exhaust Duration | 300 |
| Valve Stem Seals Included | Yes |
| GTIN Code | 085347020454 |
| Sold in Quantity | Kit |
| CNC-Machined Runners | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1972-1974 Ford Country Sedan
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1974 Ford Country Squire
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972 Ford Custom
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1976 Ford Custom 500
460 Ford 385 Series Big Block V8
1976-1980 Ford E-150 Econoline
460 Ford 385 Series Big Block V8
1976-1977 Ford E-150 Econoline Club Wagon
460 Ford 385 Series Big Block V8
1979 Ford E-150 Econoline Club Wagon
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1980 Ford E-250 Econoline
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1991 Ford E-250 Econoline Club Wagon
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1996 Ford E-350 Econoline
460 Ford 385 Series Big Block V8
1977-1996 Ford E-350 Econoline Club Wagon
460 Ford 385 Series Big Block V8
1996 Ford Econoline Super Duty
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1976 Ford Elite
460 Ford 385 Series Big Block V8
1988-1997 Ford F Super Duty
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1979 Ford F-150
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1979 Ford F-250
460 Ford 385 Series Big Block V8
1983-1997 Ford F-250
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1979 Ford F-350
460 Ford 385 Series Big Block V8
1983-1997 Ford F-350
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1974 Ford Galaxie 500
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1976 Ford Gran Torino
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1978 Ford LTD
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1974 Ford Ranch Wagon
460 Ford 385 Series Big Block V8
1974-1977 Ford Ranchero
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1976 Ford Thunderbird
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1976 Ford Torino
460 Ford 385 Series Big Block V8
1968-1978 Lincoln Continental
460 Ford 385 Series Big Block V8
1968-1971 Lincoln Mark III
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1976 Lincoln Mark IV
460 Ford 385 Series Big Block V8
1977-1978 Lincoln Mark V
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1974 Mercury Colony Park
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1976 Mercury Cougar
460 Ford 385 Series Big Block V8
1975-1978 Mercury Grand Marquis
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1978 Mercury Marquis
460 Ford 385 Series Big Block V8
1973-1976 Mercury Montego
460 Ford 385 Series Big Block V8
1972-1974 Mercury Monterey
460 Ford 385 Series Big Block V8

