-14%
-14%
|
#1413795
EMPI 00-3795-0 Stainless Steel Gas Tank, 8 x 24 Inch, 5 Gallon
10" x 16" / 5 Gallon10" x 24" / 7.7 Gallon10" x 30" / 9.5 Gallon10" x 33" / 10.7 Gallon10" x 40" / 13 Gallon8" x 16" / 3.1 Gallon8" x 33" / 6.8 Gallon
$232.99
/each
In Stock
$271.50
Save $38.51
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 00-3795-0 |
| Fuel Tank Style | Spun/Round |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 5 gallons |
| Material Type | Stainless Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEMPI 00-3795-0 Details
EMPI 00-3795-0 Details
This EMPI Gas Tank is constructed from heavily polished stainless steel ensuring that there will never be rust. Features a stronger and more durable finish than polished aluminum. Includes two polished stainless steel straps, stainless steel hardware, and a twist on gas cap.
- 8" x 24"
- Center fill
- 5 gallon capacity
- Features female 1/4" NPT threaded outlet fitting
Replacement Aluminum cap available as # 141-3538
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
EMPI 00-3795-0 Specifications
EMPI 00-3795-0 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 00-3795-0 |
| Brand | EMPI |
| Fuel Tank Style | Spun/Round |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 5 gallons |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Color | Natural |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Tank Straps Included | Yes |
| Overall Length | 8" |
| Overall Width | 24" |
| Hardware Included | Yes |
| Overall Diameter | 8" |
| Fuel Capacity Range | 5.00-9.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 1413538 CAP 1412936 STRAPS |
| Fuel Type | Gasoline |
| Outlet Fitting | 1/4" NPT |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes would buy this item SS and polish tank
5.0
8 years ago
Hecrodhaven
Texas
Verified
Use SS polished tank for my custom 27 high boy all parts from Speedway.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
