$176 Off
$176 Off
|
#2281526553402B
Cragar 1526553402B Series 390C Street Pro Wheel, 15x8 Inch
- Specially designed to create an old fashioned, yet timeless feel for muscle car enthusiasts
- Features a 2-piece composite construction that consists of a steel rim with an aluminum center
- Comes with a beautiful chrome finish that will last for years to come
$451.50
/each
In Stock
$627.08
Save $175.58
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 8" Width, Chrome
- Specially designed to create an old fashioned, yet timeless feel for muscle car enthusiasts
- Features a 2-piece composite construction that consists of a steel rim with an aluminum center
- Comes with a beautiful chrome finish that will last for years to come
- Has a 4.25" backspace and a 3.22" center bore diameter
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyCragar 1526553402B Details
Cragar 1526553402B Details
These vintage wheels create an old fashioned, yet timeless feel for muscle car enthusiasts. Pristine in detail, our Mag wheels are perpetual products that serve every enthusiast with taste and experience.
- CONSTRUCTION: 2-Piece Composite – Steel Rim with Aluminum Center
- FIT: Dual Fit
- OFFSET: RWD
- LUG: Lug cover and spinner included
- CAP: Included
Guides & Documents
Cragar 1526553402B Specifications
Cragar 1526553402B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1526553402B |
| Brand | Cragar |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4.25" |
| Wheel Material Type | Aluminum/Steel |
| Wheel Offset | -6 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Aluminum/Steel |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 3.22" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Must use open end bulge acorn lugs for cap clearance. |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 033259897596 |
| TPMS Sensor Compatible | No |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
