$172 Off
$172 Off
|
#2281526307402B
Cragar 1526307402B Series 390C Street Pro Wheel, 15x7 Inch
- Vintage design evoking an old-fashioned, timeless feel
- Mag wheels constructed with a 2-Piece Composite – Steel Rim with Aluminum Center
- Pristine detailing for a high-quality and classic appearance
$443.54
/each
On Backorder
$616.03
Save $172.49
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 7" Width, Chrome
- Vintage design evoking an old-fashioned, timeless feel
- Mag wheels constructed with a 2-Piece Composite – Steel Rim with Aluminum Center
- Pristine detailing for a high-quality and classic appearance
- Dual Fit for versatile compatibility with different vehicles
- CAP is included for a complete and stylish package
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 3.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyCragar 1526307402B Details
Cragar 1526307402B Details
These vintage wheels create an old fashioned, yet timeless feel for muscle car enthusiasts. Pristine in detail, our Mag wheels are perpetual products that serve every enthusiast with taste and experience.
- CONSTRUCTION: 2-Piece Composite – Steel Rim with Aluminum Center
- FIT: Dual Fit
- OFFSET: RWD
- LUG: Lug cover and spinner included
- CAP: Included
Guides & Documents
Cragar 1526307402B Specifications
Cragar 1526307402B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1526307402B |
| Brand | Cragar |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 3.5" |
| Wheel Material Type | Aluminum/Steel |
| Wheel Offset | -13 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.500" - 3.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Bolt Pattern | Dual: 5 on 4.5" | 4.75" |
| Material Type | Aluminum/Steel |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 3.22" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Must use open end bulge acorn lugs for cap clearance. |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 033259897558 |
| TPMS Sensor Compatible | No |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
