$179 Off
$179 Off
|
#2281525895402B
Cragar 1525895402B Series 390C Street Pro Wheel, 15x10 Inch
15" x 7"15" x 8"
$459.47
/each
Factory Shipped
$638.15
Save $178.68
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyCragar 1525895402B Details
Cragar 1525895402B Details
These vintage wheels create an old fashioned, yet timeless feel for muscle car enthusiasts. Pristine in detail, our Mag wheels are perpetual products that serve every enthusiast with taste and experience.
- CONSTRUCTION: 2-Piece Composite – Steel Rim with Aluminum Center
- FIT: Dual Fit
- OFFSET: RWD
- LUG: Lug cover and spinner included
- CAP: Included
Guides & Documents
Cragar 1525895402B Specifications
Cragar 1525895402B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1525895402B |
| Brand | Cragar |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4.25" |
| Wheel Material Type | Aluminum/Steel |
| Wheel Offset | -32 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Aluminum/Steel |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 3.22" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Must use open end bulge acorn lugs for cap clearance. |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 033259897503 |
| TPMS Sensor Compatible | No |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
