|
#9101358
Classic Torq Thrust Wheel, 15 x 7 and Chrome Acorn Nuts, 7/16
- The classic 5 spoke design is sure to look great on any classic car
- Made from lightweight, yet durable cast aluminum
- Comes pre drilled with the 5x4.5 in. bolt pattern
$187.99
/kit
In Stock
$189.95
Save $1.96
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 7" Width, Matte
- The classic 5 spoke design is sure to look great on any classic car
- Made from lightweight, yet durable cast aluminum
- Comes pre drilled with the 5x4.5 in. bolt pattern
- Chrome finish heavy-duty steel lug nuts
- 7/16" threads. Set of five
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3.76" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9101358 Details
Speedway Motors 9101358 Details
Wheel
Four-barrel carburetor, four-speed manual, dual exhausts...and a set of American Racing Wheels have always been the essential ingredients for speed. Few brands have the heritage and pedigree of American Racing's 5-spoke designs, making them the perfect addition to any all-American hot rod or muscle car. American Racing Wheels has created new designs that build upon that legacy, with your modern muscle, pony car or truck in mind. With classic American styling weaved into dozens of styles and hundreds of fitments, you'll no doubt find a set that makes a statement.
- Features a Matte Finish
- Wheel diameter of 15 inches with a width of 7 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Lug Nuts (5)
- Chrome plated steel acorn lug nut
- 7/16"-20 fine thread
- Tapered 60° seat design
Speedway Motors 9101358 Specifications
Speedway Motors 9101358 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9101358 |
| Brand | Speedway Motors |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3.76" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | -6 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.500" - 3.999" |
| Finish | Matte |
| Color | Gray |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 13 lbs. |
| Load Capacity | 1580 lbs. |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | Mag Gray With Machined Lip |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | Yes |
| Valve Stems Included | No |

