|
#2825200
COMP Cams 5200 Aluminum Vacuum Canister Reservoir, Black, Each
Zinc
$68.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Overall Diameter | 5.00" |
| Overall Height | 7.00" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Black powdercoated |
| Hardware Included | Yes |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyCOMP Cams 5200CPG Details
COMP Cams 5200CPG Details
COMP Cams Vacuum Canister, Black Powder Coated Aluminum.
A vacuum reserve canister captures an extra shot of vacuum from your engine for your power brakes. The COMP Cams Vacuum Canisters are for cars equipped with big cams and power brakes.
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
COMP Cams 5200CPG Specifications
COMP Cams 5200CPG Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 5200CPG |
| Brand | COMP Cams |
| Overall Diameter | 5.00" |
| Overall Height | 7.00" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Black powdercoated |
| Hardware Included | Yes |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 036584870081 |
| Vacuum Gauge Included | No |
| Gauge Port | Yes |
| Fittings Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
