New Product
New Product
|
#227BPP12110343
BluePrint Engines BPP12110343 SBC Block, 4.125 Bore, 350 Mains
- 9.025 Deck x 4.125 Bore
- 2-Piece Seal
- 350 Main
$2,299.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 4.125" Bore Size, Cast Iron, No
- 9.025 Deck x 4.125 Bore
- 2-Piece Seal
- 350 Main
- SIAM
- Ductile Cast Main Caps
Key Specs
| MFG. Part # | BPP12110343 |
| Brand | BluePrint Engines |
| Main Journal Style | 350 mains |
| Deck Height | 9.025" |
| Material Type | Cast Iron |
Need To Know
Truck Shipment
Truck shipments must be pre-paid with a credit card, certified check or money order
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBluePrint Engines BPP12110343 Details
BluePrint Engines BPP12110343 Details
If you’re aiming to build a stout, reliable small block without breaking into exotic territory, this SBC-compatible block is the perfect foundation. Engineered to comfortably support combinations all the way up to 454 cubic inches, it delivers the strength, precision, and durability builder's demand. With thick cylinder walls, a rigid casting, and smart machining allowances, this block is built to handle everything from a crisp street cruiser to a hard-hitting weekend track car.
- 9.025 Deck x 4.125 Bore
- 2-Piece Seal
- 350 Main
- SIAM
- Ductile Cast Main Caps
Cylinder Bore (Rough):
4.120" to 4.122"
Cylinder Bore (Max):
4.250"
Cam Bearings:
Durabond GMP-8
Cam Bearing Bore ID:
2.000"+/- .001"
Camshaft Position:
OEM
Cam Drive / Timing Set:
OEM Equivalent
Cam Retaining Plate:
OEM
Cubic Inch (Max):
454
Cylinder Wall Thickness:
.230" Nominal @ Max Bore
Water Jacket Style:
Siamese
Cylinder Skirt Length:
5.800" Nominal
Deck Height:
9.025" +.005" / -.000"
Deck Thickness:
.600" Nominal
Freeze / Core Plugs:
1-5/8" x 10
Head Bolt / Stud Threads:
7/16-14 UNC
Lifter Bores:
.8437" +/- .0003"
Lifter Retainer (If not using tie bar lifters):
OEM W/Roller Provisions
Main Bearing Bore (Line Honed):
350 Main - 2.6402" - 2.6410"
Main Bearing Caps:
Ductile Cast Iron 4-Bolt Splayed
Main Cap Bolts:
7/16-14 Inner / 3/8-16 Splayed
Main Fastener Tensile Strength:
180,000 to 210,000 PSI
Material (Block):
EN-GJL-250 Iron
Oil System:
Priority Main
Oil Pump:
OEM
Oil Filter:
OEM
Oil Pan:
OEM
Rear Main Seal:
2-Piece
Starter:
OEM
Stroke (Max):
Cast in Clearance 3.875"
Timing Cover:
OEM
Approx. Weight with Main Caps:
170-190lbs
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
BluePrint Engines BPP12110343 Specifications
BluePrint Engines BPP12110343 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | BPP12110343 |
| Brand | BluePrint Engines |
| Main Journal Style | 350 mains |
| Deck Height | 9.025" |
| Material Type | Cast Iron |
| GENERAL | |
| Bore Size | 4.125" |
| Rear Main Seal Style | 2-piece |
| Sold in Quantity | Each |
| Freeze Plugs Included | No |
| Cam Bearings Included | No |
| Weight | 190 lbs. |
| Finished Cylinder Bores | No |
| Main Bearings Included | No |
| Main Bolt Style | 4-Bolt |
| Main Cap Fasteners Included | Yes |
| Main Cap Material | Cast Iron |
| Main Caps Included | Yes |

