|
#27858SR1S
Bassett 58SR1S 15X8 Wide-5 1 Inch Backspace Silver Wheel
1 Inch / Silver / Beaded2 Inch / Silver2 Inch / Silver / Beaded2 Inch / Silver / Beadlock3 Inch / Silver3 Inch / Silver / Beaded3 Inch / Silver / Beadlock3.5 Inch / Silver4 Inch / Silver4 Inch / Silver / Beaded4 Inch / Silver / Beadlock4.5 Inch / Silver5 Inch / Silver5 Inch / Silver / Beadlock
$114.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58SR1S Details
Bassett 58SR1S Details
Rotating, unsprung weight is the most critical weight in a late model stock race car. Lighter wheels offer an immediate bolt-on performance advantage by lowering the moment of inertia, which boosts horsepower and improves handling. This is why Bassett created the lightest 15x8 wide-five wheel on the marketWhat's the secret to Bassett's Wide-Five wheel superiority? Using a unique wave pattern welding technique and special HSLA steel for a flatter, stronger ring center. Plus, patented Cornering Fatigue Testing Apparatus. It allows them to test new designs and know they'll work BEFORE the wheel hits the track. It's the reason why a Bassett Wide-Five wheel will last 3 times longer than any other wide-five wheel on the market - even those weighing five lbs. more!NOTE: For easier tire mounting, these wheels do not have a tire safety bead. For dirt applications, make sure you select a wheel with a safety bead at the time of order.
Bassett 58SR1S Specifications
Bassett 58SR1S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58SR1S |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | Wide 5 |
| GENERAL | |
| Wheel Center Finish | Powder Coated |
| Wheel Rim Finish | Powder Coated |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
