|
#27858AC4WX
Bassett 58AC4WX 15x8 Inertia Wheel, 5on4.75, 4 Inch BS Flat Black
- Featuring ARMOR EDGE Technology
- The 15x8 WISSOTA Inertia Advantage Wheel now features a reinforced front bead flange for increased durability in close-quarters, short track racing and during tire mounting/ dismounting
- The Bassett Armor Edge wheel rolls over the flange lip to double the thickness and create a strong crush zone
$119.99
/each
Factory Shipped
$125.00
Save $5.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 8" Width, 4" Wheel Backspace
- Featuring ARMOR EDGE Technology
- The 15x8 WISSOTA Inertia Advantage Wheel now features a reinforced front bead flange for increased durability in close-quarters, short track racing and during tire mounting/ dismounting
- The Bassett Armor Edge wheel rolls over the flange lip to double the thickness and create a strong crush zone
- Patented five-spoke center design for low moment of inertia
- Biggest bead bump allowed by Wissota
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58AC4WX Details
Bassett 58AC4WX Details
- Featuring ARMOR EDGE Technology
- The 15x8 WISSOTA Inertia Advantage Wheel now features a reinforced front bead flange (pictured at left) for increased durability in close-quarters, short track racing and during tire mounting/ dismounting
- The Bassett Armor Edge wheel rolls over the flange lip to double the thickness and create a strong crush zone
- Patented five-spoke center design for low moment of inertia
- Biggest bead bump allowed by Wissota
- Spun-form rim shell for lowest runout possible
- Weighs just 19 lbs., making it the lightest weight wheel allowed by Wissota
Bassett 58AC4WX Specifications
Bassett 58AC4WX Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58AC4WX |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -13 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Flat Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
