|
#27858A52CL
Bassett 58A52CL 15X8 Inertia 5x5 2" BS Chrome Beadlock Wheel
1 Inch / Chrome2 Inch / Chrome3 Inch / Chrome3.5 Inch / Chrome4 Inch / Chrome4 Inch / Chrome / Beadlock
$249.99
/each
Factory Shipped
$261.00
Save $11.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58A52CL Details
Bassett 58A52CL Details
Bassett's 15 x 8 spun-form beadlock wheel features the patented Inertia Advantage center. It's the only beadlock utilizing 100% spun-form shells and rings. Spun-form shells and rings are stronger, lighter and have less runout than roll-formed beadlock wheels. Another important feature of the Bassett beadlock is the stepped design of the two rings, which self-centers the tire and makes mounting a breeze. The Bassett beadlock also uses 18 high grade bolts, which clamps more consistently and prevents premature wear and air leaks. A Chrome Metal Color Finish Option is also available (Red or Blue).
For offroad use only.
For offroad use only.
Bassett 58A52CL Specifications
Bassett 58A52CL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58A52CL |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -64 mm |
| Wheel Backspace Range | 2.000" - 2.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Wheel Center Finish | Painted |
| Wheel Rim Finish | Painted |
| Weight | 22.5 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | Yes |
