|
#27855S545S
Bassett 55S545S 15X15 D-Hole 5x5 4.5" Backspace Silver Wheel
4 Inch / Black6 Inch / Black6 Inch / Chrome
$155.99
/each
Factory Shipped
$163.00
Save $7.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 15" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 55S545S Details
Bassett 55S545S Details
The classic Bassett Racing Wheel D-Hole center design is combined with the 15" diameter lightweight spun form rim shells and available in a variety of widths from 7" to 14" wide. Bassett produces the strongest, lightest and truest steel wheel shells on the market using its three in-house CNC metal spinning lathes. Lightweight and low runout (under .030") thanks to spun-form wheel shells produced in-houseReinforced torque ring and forged coining on center increases durabilityThe 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clippingLarger D-holes are designed to facilitate handling and lower pit stop times NOTE: For easier tire mounting, these wheels do not have a tire safety bead. For dirt applications, make sure you select a wheel with a safety bead at the time of order.
Bassett 55S545S Specifications
Bassett 55S545S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 55S545S |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 15" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Beadlock | No |
