|
#27852S55SL
Bassett 52S55SL 15X12 D-Hole Lite 5x5 5 In BS Beadlock Wheel
2 Inch / Silver2 Inch / Silver / Beaded3 Inch / Silver3 Inch / Silver / Beaded3 Inch / Silver / Beadlock4 Inch / Silver4 Inch / Silver / Beaded4 Inch / Silver / Beadlock5 Inch / Silver5 Inch / Silver / Beaded
$225.99
/each
Factory Shipped
$236.00
Save $10.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 52S55SL Details
Bassett 52S55SL Details
Bassett combines their proven 8 D-Hole center design with proprietary 15" diameter lightweight spun form rim shell and ultra tough beadlock kit for the lightest, strongest beadlock wheels on the market. The beadlock utilizes 100% spun-form rings. Spun-form shells and rings are stronger, lighter and have less runout than our competitors' roll-formed beadlock wheels.Another important feature is a true measured width. Many beadlocks on the market are actually wider than reported, creating a stagger problem on the right rear corner of a dirt race car. The beadlock also uses 18 high grade bolts, which prevent premature wear and air leaks. Available in widths from 8" - 15" wide.
Bassett 52S55SL Specifications
Bassett 52S55SL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52S55SL |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | Yes |
