|
#27850SF55S
Bassett 50SF55S 15X10 D-Hole Lite 5x4.5 5.5 In Bckspc Wheel
1 Inch / Silver1 Inch / Silver / Beaded2 Inch / Silver2 Inch / Silver / Beaded2 Inch / Silver / Beadlock3 Inch / Silver3 inch / Silver / Beaded3 Inch / Silver / Beadlock3.5 Inch / Silver4 Inch / Silver4 Inch / Silver / Beaded4 Inch / Silver / Beadlock4.5 Inch / Silver4.5 Inch / Silver / Beaded4.5 Inch / Silver / Beadlock5 Inch / Silver5 Inch / Silver / Beaded5 Inch / Silver / Beadlock5.5 Inch / Silver / Beaded5.5 Inch / Silver / Beadlock6 Inch / Silver
$129.99
/each
Factory Shipped
$136.00
Save $6.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 5.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 50SF55S Details
Bassett 50SF55S Details
The classic Bassett Racing Wheel D-Hole center design is combined with our 15" diameter lightweight spun form rim shells and available in a variety of widths from 7" to 14" wide. Bassett produces the strongest, lightest and truest steel wheel shells on the market using its three in-house CNC metal spinning lathes. Lightweight and low runout (under .030") thanks to spun-form wheel shells produced in-houseReinforced torque ring and forged coining on center increases durabilityThe 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clippingLarger D-holes are designed to facilitate handling and lower pit stop times NOTE: For easier tire mounting, these wheels do not have a tire safety bead. For dirt applications, make sure you select a wheel with a safety bead at the time of order.
Bassett 50SF55S Specifications
Bassett 50SF55S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 50SF55S |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 5.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 5.500" - 5.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
