|
#120ABL11016
Asanti ABL11-20905235BK Black Label Series Wheel, 20 x 9
$313.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAsanti ABL11-20905235BK Details
Asanti ABL11-20905235BK Details
Crafted to absolute perfection. Asanti Wheels offers world class luxury wheel packages for hundreds of makes and models. With a multitude of custom designs, endless amount of finish options, in sizes from 20"-24"; your options are truly limitless in the pursuit to define your style. Discover the world of exquisite class and elegance with Asanti Wheels. Make your statement known. Set your ride apart from the pack with a unique set of Asanti Wheels.
- Features a Gloss Finish
- Wheel diameter of 20 inches with a width of 9 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Asanti ABL11-20905235BK Specifications
Asanti ABL11-20905235BK Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | ABL11-20905235BK |
| Brand | Asanti |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 35 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 5 on 120mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 30 lbs. |
| Load Capacity | 1620 lbs. |
| Notes | Gloss Black |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463235417 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 35" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2007-2019 Acura MDX
2017-2018 Acura NSX
2005-2012 Acura RL
2014-2018 Acura RLX
2009-2014 Acura TL
2010-2013 Acura ZDX
1997-2004 Aston Martin DB7
1999 Bentley Arnage
2008-2009 Bentley Brooklands
2012-2018 BMW 118i
2005-2018 BMW 120i
2009-2013 BMW 125i
2008-2013 BMW 128i
2006-2010 BMW 130i
2008-2014 BMW 135i
2013 BMW 135is
1967-1971 BMW 1600
2014-2018 BMW 220i
2014-2016 BMW 228i
2017-2018 BMW 230i
2014 BMW 235i
1969-1971 BMW 2500
1969-1972 BMW 2800
1969-1971 BMW 2800CS
1971-1974 BMW 3.0CS
1972-1974 BMW 3.0CSi
1975-1976 BMW 3.0Si
1992-2018 BMW 318i
1992-1999 BMW 318is
1995-1999 BMW 318ti
1992-2018 BMW 320i
2000 BMW 323Ci
1997-2011 BMW 323i
1998-1999 BMW 323is
1999-2000 BMW 323ti
2001-2006 BMW 325Ci
1992-2013 BMW 325i
1992-1995 BMW 325is
2001-2006 BMW 325xi
2000 BMW 328Ci
1996-2016 BMW 328i
1996-1999 BMW 328is
2007-2008 BMW 328xi
2001-2006 BMW 330Ci
2001-2018 BMW 330i
2001-2006 BMW 330xi
2007-2015 BMW 335i
2011-2013 BMW 335is
2007-2008 BMW 335xi
2016-2018 BMW 340i
2016-2018 BMW 420i
2016-2018 BMW 420i Gran Coupe
2014-2016 BMW 428i
2015-2016 BMW 428i Gran Coupe
2017-2019 BMW 430i
2017-2019 BMW 430i Gran Coupe
2014-2016 BMW 435i
2015-2016 BMW 435i Gran Coupe
2017-2019 BMW 440i
2017-2019 BMW 440i Gran Coupe
2014-2016 BMW 520i
1989-2010 BMW 525i
2006-2007 BMW 525xi
1982-1988 BMW 528e
1979-2016 BMW 528i
2008 BMW 528xi
1975-2013 BMW 530i
2006-2007 BMW 530xi
1983-1984 BMW 533i
1985-2016 BMW 535i
2008 BMW 535xi
1994-2003 BMW 540i
2004-2005 BMW 545i
2006-2016 BMW 550i
2018 BMW 550i xDrive
1977-1978 BMW 630CSi
1978-1984 BMW 633CSi
1985-1989 BMW 635CSi
2012-2018 BMW 640i
2013-2016 BMW 640i Gran Coupe
2004-2005 BMW 645Ci
2006-2018 BMW 650i
2013-2019 BMW 650i Gran Coupe
1978-1984 BMW 733i
1985-1992 BMW 735i
1988-1992 BMW 735iL
1993-2015 BMW 740i
1993-2001 BMW 740iL
2011-2015 BMW 740Li
2002-2005 BMW 745i
2002-2005 BMW 745Li
2006-2015 BMW 750i
1988-2001 BMW 750iL
2006-2015 BMW 750Li
2009 BMW 760Li
1998-1999 BMW 850Ci
2016 BMW Alpina B6 Gran Coupe
2013-2016 BMW M135i
2017-2018 BMW M140i
2016-2018 BMW M2
2014-2016 BMW M235i
2017-2018 BMW M240i
1988-2018 BMW M3
2015-2018 BMW M4
1988-2018 BMW M5
2010-2011 BMW X1
1996-2002 BMW Z3
2003-2016 BMW Z4
2000-2003 BMW Z8
2010 Buick Allure
2008-2019 Cadillac CTS
2010-2018 Chevy Camaro
2011-2017 Chevy Caprice
2014-2017 Chevy SS
2017 Honda Civic
2005-2019 Honda Odyssey
2009-2018 Honda Pilot
2006-2019 Honda Ridgeline
1994-1996 Jaguar XJS
2012-2013 Kia Rio
1990-2001 Lamborghini Diablo
2002-2010 Lamborghini Murcielago
1999-2018 Land Rover Discovery
2005-2009 Land Rover LR3
2010-2016 Land Rover LR4
1996-2018 Land Rover Range Rover
2006-2019 Land Rover Range Rover Sport
2018 Lexus LC500
2007-2017 Lexus LS460
2018 Lexus LS500
2008-2016 Lexus LS600h
2011-2016 Mini Cooper
2014-2016 Mini Cooper Countryman
2013-2016 Mini Cooper Paceman
2011-2013 Mini Countryman
2008-2009 Pontiac G8
2004-2006 Pontiac GTO
2017-2018 Rolls-Royce Dawn
2002 Rolls-Royce Park Ward
1999-2002 Rolls-Royce Silver Seraph
2019 Subaru Ascent
2012-2018 Tesla S
2016-2018 Tesla X
2017-2018 Volkswagen Amarok
