|
#91031422
Aluminum Master Cylinder
- Aluminum construction
- 8" mounted length
- Can be used with manual or power brakes
$117.99
/each
In Stock
Garage Sale alternatives: from $84.99
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Firewall Position, Tandem Outlet Count
- Aluminum construction
- 8" mounted length
- Can be used with manual or power brakes
- 1" cylinder bore size
- Pushrod is NOT included
Key Specs
| MFG. Part # | 91031422 |
| Brand | Speedway Motors |
| Master Cylinder Bore Size | 1 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91031422 Details
Speedway Motors 91031422 Details
If you are wanting to save some weight and still use the GM style master cylinder, this is the ticket. This unpolished aluminum master cylinder has a 1" bore, 3/8"-24 IFF outlets on both sides, and can be used with manual or power brakes.
Pushrod NOT included. Accomodates mount studs from 3" center-to-center minimum to 3-1/4" center-to-center maximum.
Learn more about selecting the proper master cylinder for your vehicle by reading our tech article, Brake System Selection.
Guides & Documents
Speedway Motors 91031422 Specifications
Speedway Motors 91031422 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91031422 |
| Brand | Speedway Motors |
| Master Cylinder Bore Size | 1 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| Position | Firewall |
| Brake System Type | Disc/Drum |
| Outlet Count | Tandem |
| Reservoir Type | Integral |
| Reservoir Included | Yes |
| Pushrods Included | No |
| Outlet Fitting | 3/8"-24 IFF |
| Overall Width | 4.45" |
| Overall Height | 4.88" |
| Mounted Length | 8" |
| Centerline of Holes | 3.25" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Pushrod and pushrod dust boot not included.9103190 STEEL PORT PLUG KIT. |
Ratings & Reviews
4.9
10 Reviews
Customers highly rate our product for its quality and practicality, particularly in restoration projects and as a master cylinder for brakes. Its lightweight and non-rust features set it apart from typical cast iron cylinders, presenting both aesthetic appeal and durability. This makes install easy and maintenance-free. Many customers have replaced their former cylinders with ours, citing equivalent performance but superior quality. It notably added value to vintage cars like a 1955 Chevy. Consumers trust us as a reliable parts provider, choosing our products over competitors.
Ratings & Reviews
4.9
10 Reviews
Customers highly rate our product for its quality and practicality, particularly in restoration projects and as a master cylinder for brakes. Its lightweight and non-rust features set it apart from typical cast iron cylinders, presenting both aesthetic appeal and durability. This makes install easy and maintenance-free. Many customers have replaced their former cylinders with ours, citing equivalent performance but superior quality. It notably added value to vintage cars like a 1955 Chevy. Consumers trust us as a reliable parts provider, choosing our products over competitors.
4.9
10 reviews
5
9
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Aluminum brake master
5.0
a month ago
GearJamn
Caldwell, ID
Verified
Exact fit, and not gonna rust!
Would Recommend
good quality
5.0
a year ago
donnie
belleville, mi
Verified
fits fine, needs fittings
Would Recommend
Perfect for my project
5.0
2 years ago
Curly
Illinois
Verified
I am using this in a restoration project. It is perfect.
Would Recommend
Yes I would
5.0
3 years ago
Don
Lincoln
Verified
Obviously I used it as a master cylinder for the brakes. Bench bled it before I put it on.
Would Recommend
Great product
5.0
4 years ago
Ken
San Antonio, Tx
Verified
Works great under body of my t bucket
Would Recommend
Yes great deal
5.0
5 years ago
Bill
Wingate
Verified
Great deal easy install
Would Recommend
Master Cylinder
5.0
5 years ago
Bill
Wingate N.C.
Verified
Great people to deal with bought many parts from y'all and will continue to do so Thanks
Would Recommend
Should be the exact fit for the roadster
4.0
8 years ago
Gearman
Marion, Ia.
Verified
As some else once said " I did not want to have to excuse the rusty looks of my cast iron cylinder"...not to mention a weight savings.
Would Recommend
Light and attractive
5.0
14 years ago
Duke
Ocranside, CA
Verified
I had a cast iron master cylinder that worked well. What I did not like was the weight and the fact it started to rust a week after the installation. This puchase solves both concerns, and it well finished to boot. It performs as capably as the cast iron MC, and you won't have to apologize for the iron oxide.
Would Recommend
Great Product
5.0
14 years ago
55 belair
martinsville,va.
Put it on my 1955 Chevy.Used it with the ss brake booster 910-31460 cut weight of total unit in half.Great product its the only way to go.
Would Recommend
Showing 10 of 10 reviews

