-9%
-9%
|
#25853904530BLU
Aero 53-904530BLU 53 Series 15x10 Wheel, BL, 5x4.5 BP 3 Inch BS
$247.99
/each
Factory Shipped
$275.53
Save $27.54
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 53-904530BLU Details
Aero 53-904530BLU Details
Aero Race Wheels 53 Series steel wheels are designed for dirt oval track use only. The roll-formed 53 Series wheels feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability. They also come with inner and outer beadlock rings that are CNC laser cut, using 16 zinc plated flange bolts. All beadlocks include mudcover installation kits with mudcover tabs incorporated into the inner ring to eliminate the need for welding.
- Recommended for dirt track use only
- Designed for vehicles up to 4000 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- Standard beadlock ring is yellow
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 53-904530BLU Specifications
Aero 53-904530BLU Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 53-904530BLU |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -64 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Blue |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 27 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | Yes |
