|
#25852985030WBLU
Aero 52985030WBLU 52 Series 15x8 Wheel, 5x5 BP, 3" BS Wissota
$138.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 52985030WBLU Details
Aero 52985030WBLU Details
Aero Race Wheels 52 Series steel wheels are designed for asphalt or dirt oval track use. The roll-formed 52 Series wheels are Aero's most popular 15x8 on the market. They have more accurate bead seats with lower run-out and knife-edged bead humps. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability.
- Can be used for both dirt and asphalt
- Designed for vehicles up to 3500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- All 52 Series have safety bead humps
Note: Available with a WISSOTA sanctioning sticker.
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 52985030WBLU Specifications
Aero 52985030WBLU Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52985030WBLU |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -38 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Blue |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | WISSOTA spec wheel. |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |

