-5%
-5%
|
#25830184520
Aero 30-184520 30 Series 13x8 Inch Wheel, 4x4.5 BP, 2 Inch BS
- Made from durable steel with a black powder coated finish for added protection
- It can be used for both dirt and asphalt applications
- Specifically designed for vehicles that weigh up to 2500 lbs.
$96.99
/each
In Stock
$102.87
Save $5.88
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
13 Inch Wheel Diameter, 8" Width, 2" Wheel Backspace
- Made from durable steel with a black powder coated finish for added protection
- It can be used for both dirt and asphalt applications
- Specifically designed for vehicles that weigh up to 2500 lbs.
- Installer must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- All 30 Series rims have safety bead humps
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 30-184520 Details
Aero 30-184520 Details
Aero Race Wheels 30 Series steel wheels are designed for asphalt or dirt oval track use. The roll-formed 30 Series wheels have low run-out with knife-edged bead humps. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material with a new torque ring design.
- Can be used for both dirt and asphalt
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- All 30 Series have safety bead humps
Aero 30-184520 Specifications
Aero 30-184520 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30-184520 |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -64 mm |
| Wheel Backspace Range | 2.000" - 2.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Position | Front and Rear |
| Weight | 17 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great wheels
5.0
5 years ago
Dewitt Customs
Gilbert AZ
Verified
Wheels have great bead for tire to hold in place at low PSI.
Would Recommend

Showing 1 of 1 reviews

