|
#120XD820078
XD XD82029055900 Grenade Series Wheel, 20 x 9
$384.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyXD XD82029055900 Details
XD XD82029055900 Details
Designed and built to handle even the toughest of conditions - XD Series Wheels were born to serve you in the most extreme environments, bred to withstand the rigors of the Baja 1000. Extreme-duty designs and materials to put up with your rough and tough life style, whether on road or off the beaten path. XD Series Wheels are race-tested and strong enough to endure any of your wildest adventures!
- Features a Satin Finish
- Wheel diameter of 20 inches with a width of 9 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
XD XD82029055900 Specifications
XD XD82029055900 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | XD82029055900 |
| Brand | XD |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Satin |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 5.5" |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 37 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| Notes | Satin Black Milled |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463106397 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1989-2008 Chevy Tracker
2007-2009 Chrysler Aspen
1990-1992 Daihatsu Rocky
1985-1994 Dodge B150
1995-1998 Dodge B1500
1981-1994 Dodge B250
1995-1998 Dodge B2500
1990-1994 Dodge B350
1986-1989 Dodge D100
1985-1993 Dodge D150
2005-2010 Dodge Dakota
2004-2009 Dodge Durango
1994-2010 Dodge Ram 1500
1995-2003 Dodge Ram 1500 Van
1996 Dodge Ram 2500
1996-1997 Dodge Ram 2500 Van
1979-1996 Dodge Ramcharger
1986-1989 Dodge W100
1977-1993 Dodge W150
1966-1996 Ford Bronco
1995-1998 Ford Club Wagon
1980-1983 Ford E-100 Econoline
1980-1983 Ford E-100 Econoline Club Wagon
2003-2006 Ford E-150
2003-2005 Ford E-150 Club Wagon
1975-2002 Ford E-150 Econoline
1975-2002 Ford E-150 Econoline Club Wagon
1992-1998 Ford E-250 Econoline
1999-2006 Ford Econoline
1953-1983 Ford F-100
1979-1996 Ford F-150
1948-1952 Ford F1
1989-1997 Geo Tracker
1989-1991 GMC Tracker
1961-1971 International Scout
1971-1980 International Scout II
1975 International Travelall
1961-1964 Jeep 6-226
1962-1965 Jeep 6-230
1959-1966 Jeep CJ3
1959-1983 Jeep CJ5
1966-1968 Jeep CJ5A
1961-1975 Jeep CJ6
1966-1968 Jeep CJ6A
1976-1986 Jeep CJ7
1966-1973 Jeep Commando
1961-1969 Jeep Dispatcher
1961-1966 Jeep DJ3
1965-1983 Jeep DJ5
1965-1968 Jeep DJ6
1965 Jeep F-134
1961-1966 Jeep FC150
1961-1966 Jeep FC170
1965-1966 Jeep FC170HD
1962-1969 Jeep Gladiator
1963-1969 Jeep J-100
1963-1965 Jeep J-200
1963-1965 Jeep J-210
1963-1965 Jeep J-220
1963-1965 Jeep J-230
1965-1969 Jeep J-2500
1965 Jeep J-2600
1965 Jeep J-2700
1965 Jeep J-2800
1963-1965 Jeep J-300
1963-1965 Jeep J-310
1963-1965 Jeep J-320
1963-1965 Jeep J-330
1965 Jeep J-3500
1965 Jeep J-3600
1965 Jeep J-3700
1965 Jeep J-3800
1980-1988 Jeep J10
1980-1988 Jeep J20
1966-1973 Jeep Jeepster
1965-1966 Jeep M151
1981-1985 Jeep Scrambler
1962-1965 Jeep Tornado
1961-1966 Jeep Truck
1961-1967 Jeep Universal
1961-1969 Jeep Universal Truck
1961-1962 Jeep Utility
1961-1964 Jeep Utility Wagon
1963-1973 Jeep Wagoneer
1943-1958 Jeep Willys
2003-2011 Kia Sorento
1995-2002 Kia Sportage
2006-2009 Mitsubishi Raider
1994-1997 Pontiac Sunrunner
2011-2019 Ram 1500
2010-2012 Ram Dakota
1999-2004 Suzuki Grand Vitara
1985-1995 Suzuki Samurai
1989-1998 Suzuki Sidekick
1980-1985 Suzuki SJ410
1985 Suzuki SJ413
1999-2004 Suzuki Vitara
1996-1998 Suzuki X-90
2002-2006 Suzuki XL-7
