|
#8028941
Winters Performance 8941 Long Studs, 5/Set
- Overall length measures 3-3/4" and has a 2-1/2" stud thread length
- Has 5/8-11 threads on the wheel side and 5/8-18 threads on the hub side
- They are sold as 5 in a set and the tip is 1/2" long
$69.99
/set
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Modified, Sport Mod, Stock Car, 3.750" Overall Length
- Overall length measures 3-3/4" and has a 2-1/2" stud thread length
- Has 5/8-11 threads on the wheel side and 5/8-18 threads on the hub side
- They are sold as 5 in a set and the tip is 1/2" long
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWinters 8941 Details
Winters 8941 Details
Set of 5 screw-in 5/8" course threaded wheel studs
- 3-3/4" overall length
- 1/2" long tip
- 2-1/2" stud thread length
- 5/8"-11 stud thread
- 1/2" long base thread
- 5/8"-18 base thread
Winters 8941 Specifications
Winters 8941 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 8941 |
| Brand | Winters |
| Thread Pitch | 5/8"-11 |
| GENERAL | |
| Overall Length | 3.750" |
| Thread Length | 2.300" |
| Head Diameter | 0.620" |
| Sold in Quantity | Set |
| Notes | 5/8-11 WHEEL SIDE, 5/8-18 HUB SIDE |

