-9%
-9%
|
#83522010979
Wilwood 220-10979 Flexline Front Brake Line Kit, 2007-12 GM 1500/2500
$95.24
/each
Factory Shipped
$105.82
Save $10.58
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 220-10979 |
| Position | Front |
| Brake Hose Size | -3 AN |
| Brake Hose Length | 24" |
| Brake Hose Material | Stainless Steel Braided |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 220-10979 Details
Wilwood 220-10979 Details
Wilwood's stainless steel braided Flexline Kits are manufactured to high quality standards and are available in various -3 styles. These premium grade flexline kits have been designed for application specific kits. They are available as an optional item when ordering your disc brake kits and include all the required fittings. Wilwood highly recommends using these top quality flexlines as replacement for the OE rubber hoses.
Wilwood 220-10979 Specifications
Wilwood 220-10979 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 220-10979 |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Brake Hose Size | -3 AN |
| Brake Hose Length | 24" |
| Brake Hose Material | Stainless Steel Braided |
| GENERAL | |
| Brake Hose Fitting Size | M12 IFF | -3 AN Female |
| Brake Hose Fitting Angle | Straight |
| Overall Length | 24" |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545044607 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2007-2012 Chevy Silverado 1500
2007-2012 GMC Sierra 1500
