-7%
-7%
|
#8351504091K
Wilwood 150-4091K Metallic Brake Pad Set, PS1 Caliper
$61.08
/each
In Stock
$65.97
Save $4.89
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 150-4091K Details
Wilwood 150-4091K Details
- Formulation for Power Sports and Industrial applications High friction
- excellent cold torque response, medium Temp range
- Street Use OK
- Medium friction compound with very little change in friction throughout its Temp range
- Good wear and friction properties with a moderate tempearature range
Charts
Compound Data Sheet (PDF)
Guides & Documents
Wilwood 150-4091K Specifications
Wilwood 150-4091K Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 150-4091K |
| Brand | Wilwood |
| Quantity Included | 4 |
| GENERAL | |
| Brake Pad Compound | Sintered Metallic |
| Overall Width | 2.66" |
| Overall Height | 1.00" |
| Overall Thickness | 0.30" |
| Pad Area | 2.00 sq. in. |
| Pad Volume | 0.36 cu. in. |
| Bedded | No |
| GTIN Code | 889545033243 |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers appreciate the product's premium quality and are elated with its practicality. Its noteworthy features, focusing on usability, material quality, and safety, have garnered commendation, making it stand above competitors. The flawless performance and customer satisfaction evidence the superiority of our product. Repeat purchases indicate value and great pricing.
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers appreciate the product's premium quality and are elated with its practicality. Its noteworthy features, focusing on usability, material quality, and safety, have garnered commendation, making it stand above competitors. The flawless performance and customer satisfaction evidence the superiority of our product. Repeat purchases indicate value and great pricing.
4.7
3 reviews
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Awesome company
5.0
4 months ago
Phil
Mannington wv
Verified
Works great 😎🤘🏼
Would Recommend
OK
4.0
3 years ago
ANDY
MOORESVILLE N.C.
Verified
GO KART
Would Recommend
Great price fast shipping will definitely buy again
5.0
8 years ago
Fordman
Lakeland fl
Verified
Great product great price thank you
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews

