$259 Off
$259 Off
|
#8351409190R
Wilwood 140-9190-R Infiniti/Nissan Big Front Brake Kit
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
$2,155.71
/each
Factory Shipped
$2,414.40
Save $258.69
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 13.06 Inch Rotor Diameter, Red, Red
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Key Specs
| MFG. Part # | 140-9190-R |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 13.06 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-9190-R Details
Wilwood 140-9190-R Details
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Application
2003 Infiniti G35 G35 All
2003 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2003 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2004 Infiniti G35 G35 All RWD
2004 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2004 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2005 Infiniti G35 G35 All RWD
2005 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2005 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2006 Infiniti G35 G35 All RWD
2006 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2006 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2007 Infiniti G35 G35 2 Door RWD
2007 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2007 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2008 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2008 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2009 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2009 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2003 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2003 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2004 Infiniti G35 G35 All RWD
2004 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2004 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2005 Infiniti G35 G35 All RWD
2005 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2005 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2006 Infiniti G35 G35 All RWD
2006 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2006 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2007 Infiniti G35 G35 2 Door RWD
2007 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2007 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2008 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2008 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
2009 Nissan 350Z w/ 4 Piston Front Calipers
2009 Nissan 350Z w/ Single Piston Front Calipers
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-9190-R Specifications
Wilwood 140-9190-R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-9190-R |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 13.06 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 17 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Slotted |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 13.06 in./331.70mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| Front Caliper Piston Quantity | Six |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545030686 |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Stud Diameter | 0.52" |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 4.04 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 8.20 sq. in. |
| Pad Volume | 3.8 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Vane Count | 48 Curved Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | Yes |
| Hat Type | Big Brake Hat - Short Offset |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 5 x 4.50 |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 0.54" |
| Front Rotor Thickness | 1.250" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Red |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Slotted |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2003-2007 Infiniti G35
2003-2009 Nissan 350Z

