$323 Off
$323 Off
|
#83514015947D
Wilwood 140-15947-D AERO6 Big Brake Front Brake Kit, Drilled
Drilled / RedUndrilledUndrilled / Red
$2,694.16
/kit
Factory Shipped
$3,017.46
Save $323.30
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 140-15947-D |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 14 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-15947-D Details
Wilwood 140-15947-D Details
AERO6 calipers were designed for the specific purpose of providing big capacity braking with large diameter rotors for heavy weight and extreme duty vehicles. These kits are for thepopular 1963 thru 1987 Chevrolet & GM C10 / C15 Trucks with Wilwood's new 1 Piece Iron Drop Pro Spindles. AERO6 Big Brake Kits provide big stopping power for towing, off-road, and enhanced braking with wheel and tire upgrades. Kits are fully compatible with OE master cylinder output and ABS function. Directional staggered vane 14.00" rotors provide maximum cooling for sustained high heat durability. This kit contains hubs with 6 x 5.50" bolt circle.
Charts
Assembly Instructions (PDF)
Wheel Clearance Diagram (JPG)
Specs
Guides & Documents
Wilwood 140-15947-D Specifications
Wilwood 140-15947-D Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-15947-D |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 14 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 18 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Spindle Type | Chevy |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 14.00 Inch |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 6 on 5.5" |
| Front Caliper Piston Quantity | 6 |
| Application Type | Wilwood C10 1-Piece Iron Pro Drop Spindles |
| Front Caliper Finish | Powder Coated |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545094190 |
| Bore Size | 1.75" |
| Rotor Drum I.D. | 6.58" |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Rotor I.D. | 3.06" |
| Stud Diameter | 0.52" |
| Stud Length | 2" |
| Thread Pitch | 1/2"-20 |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 5.4 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 11.1 sq. in. |
| Pad Volume | 5.2 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-20 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | EDP Coated |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Vane Count | 72 Curved Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | Yes |
| Hat Type | Big Brake Hat - Flared Bell |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 6 x 5.50" |
| Hub Bolt Circle 1 | 6 x 5.50" |
| Hub Finish | Natural |
| Hub Material | Aluminum |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 1.38" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Brake Lines Included | No |
| Parking Brake Cables Included | No |
| Caliper Color | Black |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Bore Size 2 | 1.38" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1967-1986 Chevy C10
1982-1987 Chevy C15
1975-1978 GMC C15
1967-1974 GMC C15/C1500 Pickup
1979-1986 GMC C1500

