$312 Off
$312 Off
|
#83514015705D
Wilwood 140-15705-D Factory 5 Racing AERO6 Big Front Brake Kit
- AERO6 calipers were designed for the specific purpose of providing big capacity braking with large diameter rotors for heavy weight and extreme duty vehicles
- For cars, it’s the biggest of the big providing big brake performance for show and dual purpose street and track vehicles
$2,595.99
/kit
Factory Shipped
$2,907.51
Save $311.52
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 14 Inch Rotor Diameter, Powder Coated
- AERO6 calipers were designed for the specific purpose of providing big capacity braking with large diameter rotors for heavy weight and extreme duty vehicles
- For cars, it’s the biggest of the big providing big brake performance for show and dual purpose street and track vehicles
- For trucks and SUV’s, it provides big stopping power for towing, off-road, and enhanced braking with wheel and tire upgrades
- Kits listed for specific vehicles are fully compatible with OE master cylinder output and ABS function
Key Specs
| MFG. Part # | 140-15705-D |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 14 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-15705-D Details
Wilwood 140-15705-D Details
- AERO6 calipers were designed for the specific purpose of providing big capacity braking with large diameter rotors for heavy weight and extreme duty vehicles
- For cars, it’s the biggest of the big providing big brake performance for show and dual purpose street and track vehicles
- For trucks and SUV’s, it provides big stopping power for towing, off-road, and enhanced braking with wheel and tire upgrades
- Kits listed for specific vehicles are fully compatible with OE master cylinder output and ABS function
- Directional staggered vane 14
- 00” to 15
- 00”rotors provide maximum cooling for sustained high heat durability
Specs
Guides & Documents
Wilwood 140-15705-D Specifications
Wilwood 140-15705-D Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-15705-D |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 14 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 18 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 14.00 in./355.60mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| Front Caliper Piston Quantity | Six |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545091182 |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Front Rotor Thickness | 1.250" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Black |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Drilled and Slotted |
| Caliper Color | Black |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1965-1967 Buick Gran Sport
1970-1972 Buick GS
1968-1969 Buick GS 350
1968-1969 Buick GS 400
1970-1972 Buick GS 455
1964-1972 Buick Skylark
1964-1969 Buick Special
1964-1969 Buick Sportwagon
2004-2009 Cadillac XLR
1967-1981 Chevy Camaro
1964-1972 Chevy Chevelle
1962-1968 Chevy Chevy II
1997-2013 Chevy Corvette
1964-1967 Chevy Malibu
1970-1972 Chevy Monte Carlo
1969-1974 Chevy Nova
1964-1973 Ford Mustang
1964-1971 Oldsmobile 442
1964-1972 Oldsmobile Cutlass
1967-1972 Oldsmobile Cutlass Supreme
1964-1972 Oldsmobile F85
1967-1981 Pontiac Firebird
1964-1972 Pontiac GTO
1964-1972 Pontiac LeMans
1964-1970 Pontiac Tempest

